Kardinal Puljić: Zašto su ostali nekažnjeni oni koji su prognali desetine tisuća Hrvata katolika Bosanske Posavine?

Tko god teži za pravdom, neće se protiviti tome da budu kažnjeni oni koji su počinili zločine. Ne ulazeći u utemeljenost optužnice, s pravom se postavlja pitanje, zašto su ostali nekažnjeni oni koji su prognali desetine tisuća Hrvata katolika Bosanske Posavine o čemu i danas svjedoče toliki srušeni i pusti krajevi?

Vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić na otvorenju zasjedanja Biskupske konferencije BiH rekao je kako se Hrvati, koji su u najvećim dijelom katolici, osjećaju duboko pogođenima nedavnim uhićenjima u malom dijelu Bosanske Posavine koji se uspio obraniti te nije prognan tijekom rata.

"Tko god teži za pravdom, neće se protiviti tome da budu kažnjeni oni koji su počinili zločine. Ne ulazeći u utemeljenost optužnice, s pravom se postavlja pitanje, zašto su ostali nekažnjeni oni koji su prognali desetine tisuća Hrvata katolika Bosanske Posavine o čemu i danas svjedoče toliki srušeni i pusti krajevi? Nisu li najprije trebali odgovarati oni koji su počinili tako velike zločine u tom dijelu Bosne i Hercegovine i koji su sve učinili i nastavljaju činiti da se prognani katolici ne vrate? Takav selektivan pristup teško može biti pravi put ka miru i ispravljanju nepravde", rekao je kardinal Puljić.

Iako daytonski okvir unutarnjeg uređenja Bosne i Hercegovine, dodao je, koji je uvelike legalizirao progone drugih i drugačijih te do danas uglavnom omogućuje biranje vlasti na temelju nacionalne pripadnosti a ne programa, ipak Bosna i Hercegovina gospodarski laganim koracima ide naprijed.

"Za brži napredak nužno je mijenjati daytonski okvir s ciljem stvaranja normalne funkcionalne držane jednakopravnih naroda i građana u svakom dijelu zemlje. Također je nužno stvaranje pozitivnog ozračja koje je itekako povezano sa stanjem duha i moralnih vrijednosti u čemu i Crkva, kao i mnogi drugi segmenti društva, nužno treba nastaviti davati svoj doprinos", istaknuo je je kardinal.

Javno mišljenje, veli, i brojne političke zakulisne igre u mnogim ljudima ubijaju nadu pa se na moralno-duhovnoj razini osjeća velika potreba obnove i hrabrenja u nadi.

"Ipak, tijekom ove Godine Božjeg milosrđa osjetio se zamah vjere u mnogim dušama što je posebno vidljivo prigodom velikih hodočašća. Brojni vjernici prolaze kroz sveta vrata milosrđa, a porastao je broj ispovijedi što otvara vrata Božjem milosnom djelovanju. Dojam je da sve veći broj ljudi odvažnije prihvaća život s pouzdanjem u Boga", rekao je Puljić, prenijela je KTA BiH.

Inače, Biskupska konferencija Bosne i Hercegovine, 3. studenog 2016. u prostorijama Nadbiskupskog ordinarijata vrhbosanskog u Sarajevu, započela je svoje 68. redovito zasjedanje pod predsjedanjem nadbiskupa metropolita vrhbosanskog kardinala Vinka Puljića. Na zasjedanju sudjeluju svi biskupi Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine osim pomoćnog biskupa banjolučkog mons. Marka Semrena koji se nalazi u pastoralnom pohodu u Australiji. Na zasjedanju također sudjeluje delegat Hrvatske biskupske konferencije mons. Nikola Kekić, vladika križevački. Tijekom dana zasjedanju će se pridružiti i delegat Austrijske biskupske konferencije mons. Werner Freistetter (Frajšteter), vojni biskup u Austriji. Budući da je apostolski nuncij u BiH mons. Luigi Pezzuto ovih dana službeno odsutan, tijekom zasjedanja biskupi će razgovarati s otpravnikom poslova ad interim mons. Giuseppeom (Đuzepe) Trentaduom.