SLIJEPI IZUMITELJ Dizajnirao revolucionarni pametni štap za slijepe osobe

Kürşat Ceylan kaže da su on i njegov tim ideju razvili dijelom zahvaljujući i njegovim iskustvima kao slijepe osobe

Njegove uspomene s govora u Ujedinjenim narodima trebale su biti prekrasne. Međutim, na govornika Kürşat Ceylana, koji je slijep, događaj je ostavio nekoliko ožiljaka, piše In portal.

- Bio sam u New Yorku da bih održao govor na konvenciji Ujedinjenih naroda o pravima osoba s invaliditetom - prisjeća se Ceylan.

- Pokušavao sam otići u svoj hotel, u jednoj sam ruci držao bijeli štap, u drugoj sam vukao prtljagu, a istovremeno sam pokušavao provjeriti svoj GPS. Dakle, kako se moglo i očekivati, ‘zabio’ sam se u stup.

Incident nije neuobičajen za Ceylana niti za mnoge druge slijepe osobe. Zbog toga je izumio WeWalk - ‘pametni štap’ posebno dizajniran da pomogne kretanju korisnika s oštećenjem vida, kao i da ih upozori na obližnje predmete pomoću ultrazvučnih senzora. Korisnici mogu upariti štap s Bluetooth sustavom pametnog telefona, što im omogućuje da koriste Google Mape uz pomoć integriranog Voice Assistanta (glasovni asistent, op. a.).

S WeWalk-om korisnik može u potpunosti planirati svoju rutu uz pomoć Google Mapa, uz puno značajki koje čine aplikaciju pristupačnijom osobama bez vida. Nakon uparivanja štapa s pametnim telefonom, korisnici mogu prelaziti prstom lijevo ili desno po ekranu osjetljivom na dodir da bi pregledali popis značajki - glasovnog asistenta, ‘gdje sam’, navigaciju, zvučnik mikrofona i tako dalje.

- Možete spremiti svoje odredište na štap prije nego napustite kuću - objašnjava Ceylan.

- I nakon što izađete u šetnju, štap će vam dati upute svakih 30 sekundi ili 30 minuta, što možete prilagoditi onako kako želite.

Značajka glasovnog asistenta također pruža dodatne informacije posebno korisne onima koji se oslanjaju na svoja slušna osjetila za navigaciju, piše National Post. Primjerice, prilikom dolaska na odredište, asistent će naznačiti je li adresa s lijeve ili desne strane, nešto što je čest problem onima koji ne vide.

Ali za Ceylana društvena vrijednost štapa mnogo je veća od njegove funkcionalnosti.

- To je pokret za neovisnost i veću mobilnost slabovidnih osoba - rekao je.

- Vjerujemo da s WeWalkom možemo dobiti više slabovidnih osoba koje sudjeluju u društvenom, obrazovnom i poslovnom životu.

Čini se da prodaja proizvoda upravo to i pokazuje - u samo tri mjeseca otkako je izašao na tržište, tvrtka je prodala štap u preko 20 zemalja, uključujući Australiju, Brazil, Japan i Sjedinjene Američke Države.

Svaki se štap prodaje po cijeni od 500 dolara. Na prvi pogled to je mnogo novca, ali prema Ceylanu, WeWalk je zapravo jedan od najpristupačnijih proizvoda na tržištu asistivnih uređaja, gdje pametni štapovi mogu koštati i do 800 dolara.

- Pred nama je još dug put - kaže Ceylan.

- Google Mape pružaju informacije videćim ljudima. Sada, na pristupačniji način, osobe s oštećenjem vida mogu razgledati grad.

Damir Fatušić|In portal

Tagged under