DIRLJIVI PRIZORI NA TRGU SVETOG PETRA U VATIKANU Križni put predvodila djeca, najmlađa čitačica izrazila osjećaj da su djeca napuštena od sviju

Nada djece u središtu Križnoga puta koji je predvodio papa Franjo

Križni put na Veliki petak u Rimu održan je na Trgu svetoga Petra, uz meditacije, molitve i crteže koje su pripremila djeca. Nakon razmišljanja jedne djevojčice koja se osjeća napuštenom u samoći „crvene zone“ zbog pandemije, molitva je pape Franje bila sljedeća: „Prosvijetli nas u ovoj mračnoj noći, da se u ovom teškom razdoblju ne izgubimo“

veliki-petak-krizni-put-djeca-vatikan.jpg


Papa Franjo koji, na gotovo praznom Trgu svetoga Petra, razgovara s mališanima koji su mu se, tako iskreni i nedužni, spontano približili na kraju Križnoga puta; počelo je s jednim dječakom, a na kraju ih je bilo četvero, svi mlađi od šest godina. Tim je prizorom sinoć završila pobožnost Križnoga puta koji se, kako bi se spriječilo širenje bolesti COVID-19, drugi put održao na Trgu svetoga Petra, umjesto u tradicionalnom Koloseumu. Samoća i izoliranost muškaraca i ženā u svijetu, odvojenih od obitelji i prijatelja, bez posla i sredstava za život, koji žive u strahu od neizvjesne budućnosti, za sebe i svoju djecu, bili su dirljivo prisutni na toj pobožnosti drugoga dana Vazmenoga trodnevlja.

Djeca su spontano dotrčala do Pape

Meditacije i molitve koje su pripremili skauti iz talijanskoga gradića Foligna u pokrajini Umbriji i vjeroučenici rimske župe svetih Ugandskih mučenika, svima su pomogli pogledati patnje ljudskoga roda, posebno u ovo vrijeme pandemije, i to kroz oči mališana. I tekstove razmatranja su, ispred bazilike, čitala djeca, jedno za drugim, dok su njihovi vršnjaci nosili križ stazom obilježenom, na tlu Trga svetoga Petra, zapaljenim bakljama i voštanim svjetiljkama. Papa je, naime, ove godine pripremu meditacija odlučio povjeriti djeci i mladima, simbolima nade i budućnosti.

Pogodilo me... "Judina izdaja"; "Isus je bio žedan, a oni su mu usta močili octom"
Pogodilo me... "Judina izdaja"; "Isus je bio žedan, a oni su mu usta močili octom"
Na svakoj je postaji najprije pročitan odlomak iz Svetoga pisma, a potom meditacija. Nakon toga je uslijedila Papina molitva. Šutnja i razmišljanje o križu bili su najsnažnije sredstvo komunikacije, u svijetu u kojemu virus i dalje donosi tugu i samoću, i u kojemu marginalizacija, nezaposlenost, siromaštvo, nepravda i „virus“ ravnodušja i dalje potiču smrt i očaj.

Kod IX. postaje najmlađa je čitačica izrazila žalost samoće koja katkada postaje neizdrživa, osjećaj da su djeca napuštena od sviju, žaljenje jer joj nedostaju baka i djed, koje ne vidi već godinu dana jer – kako je rekla – mogli bismo ih zaraziti bolešću COVID, te dodala da joj nedostaju i prijateljice s odbojke i skauti. Nakon tih njezinih riječi papa Franjo je molio Gospodina da nas prosvijetli kako se u ovom teškom razdoblju ne bismo izgubili. Gospodine, koji si se uspeo na Kalvariju kao žrtveno janje, prosvijetli nas u ovoj mračnoj noći, da se u ovom teškom razdoblju ne izgubimo – rekao je Papa.

Na posljednjoj je postaji istaknuto da su u djeci i mladima ključ i nada u ponovno rođenje. Gospodine, dobri Oče, i ove smo se godine spomenuli križnoga puta tvojega Sina Isusa, i to smo učinili glasovima i molitvama djece, koju si sâm dao kao primjer za ulazak u Tvoje kraljevstvo. Pomozi nam da postanemo kao oni, maleni, potrebiti svega, otvoreni životu. Daj da ponovno postignemo čistoću pogleda i srca. Molimo Te da blagosloviš i štitiš svako dijete na svijetu, kako bi moglo rasti u dobi, mudrosti i milosti, te upoznati i slijediti naum dobra koji si zamislio za svakoga. Blagoslovi i roditelje te one koji surađuju s njima u odgoju te Tvoje djece, da se osjećaju uvijek sjedinjeni s Tobom u darivanju života i ljubavi – bila je završna molitva nakon koje je Papa udijelio svoj apostolski blagoslov te se vratio u baziliku.

Prije Križnoga puta papa Franjo je u bazilici svetoga Petra, u prisutnosti oko 200 vjernika, predvodio obred Muke i klanjanja križu. U propovijedi, koju je održao kardinal Raniero Cantalamessa, propovjednik je Papinskoga doma govorio o bratstvu i podjelama u Katoličkoj Crkvi, koje valja ukloniti počinjući od samoga sebe i njegujući jedinstvo.

Tagged under