Papa: Isus traži vjeru koja mijenja život, a ne površnu vjeru

Obraćenje je proces čišćenja moralnih naslaga, zato nikad nije bezbolno.

Put obraćenja prolazi kroz trpljenje. Nema svetosti bez odricanja i duhovne borbe - rekao je papa Franjo danas prije molitve Anđeoskog pozdravljenja na trgu svetoga Petra i istaknuo - Duhovni napredak podrazumijeva isposništvo i samoprijegor koji malo po malo vode životu u miru i radosti blaženstava. Evanđelje današnje liturgije dovodi u pitanje način življenja kršćanskog života koji se ne sastoji od snova ili lijepih težnji, nego konkretnih obaveza, kako bismo se sve više otvorili Božjoj volji i ljubavi prema braći.

Isus traži vjeru koja mijenja život, a ne površnu vjeru – rekao je papa Franjo danas prije molitve Anđeoskog pozdravljenja na Trgu svetoga Petra. Propovijedajući Božje kraljevstvo Isus se suprotstavlja religioznosti koja ne uključuje ljudski život, ne preispituje savjest i njezinu odgovornost pred dobrom i zlom – rekao je Papa i podsjetio – To pokazuje prispodobom o dva sina koju nam danas daje za razmišljanje u odlomku iz Matejeva Evanđelja (Mt 21,28-32).

Na Očev poziv da idu raditi u vinograd, prvi sin nepromišljeno odgovara „ne“, no potom ode raditi u vinograd. Međutim, drugi sin koji odmah odgovara „da“, zapravo ne ide – rekao je Sveti Otac i istaknuo – Poslušnost se ne sastoji u tome da kažemo „da“ ili “ne“, nego u djelovanju, u obrađivanju vinograda i u ostvarivanju Božjega kraljevstva. Tim jednostavnim primjerom, Isus želi nadići religioznost shvaćenu samo kao vanjsku i uobičajenu praksu koja ne utječe na život i ponašanje ljudi.

Predstavnici su te izvanjske religioznosti, koju Isus ne odobrava, svećenički glavari i narodne starješine koje će, u skladu s Gospodinovim upozorenjem, carinici i bludnice prestići u Božjem kraljevstvu – rekao je papa Franjo i napomenuo – Ta tvrdnja ne smije potaknuti na razmišljanje da dobro čine oni koji ne slijede Božje zapovijedi i moral, te kažu: „Uostalom, oni koji idu u crkvu, gori su od nas!“ Isus ne pokazuje na carinike i bludnice kao na životne primjere, nego kao na one kojima Bog, kao privilegij daje milost koju daje svima koji mu se otvaraju i obraćaju. Naime, ti su se ljudi, slušajući njegovo propovijedanje, pokajali i promijenili život.

Onaj koji ostavlja bolji dojam u evanđelju današnje liturgije je prvi brat, ne zato što je svojem ocu rekao „ne“, nego zato što je odgovor „ne“ promijenio u „da“ – rekao je Papa i nastavio – Bog je s nama strpljiv; ne umara se, ne odustaje nakon našega „ne“; ostavlja nam slobodu, pa i da se udaljimo od njega, te da pogriješimo. No sa strepnjom iščekuje naš „da“, kako bi nas ponovo primio u svoje očinske ruke i ispunio svojim bezgraničnim milosrđem.

Vjera u Boga traži da svaki dan ponovo izabiremo dobro pred zlom, istinu ispred laži, ljubav prema bližnjemu pred sebičnošću – rekao je Sveti Otac i dodao – Tko se obrati i prihvati taj izbor, nakon što je griješio, primit će prvo mjesto u Božjem kraljevstvu, gdje je veća radost samo zbog jednog obraćenog grešnika, nego li zbog 99 pravednika. No obraćenje je proces čišćenja moralnih naslaga, zato nikad nije bezbolno. Put obraćenja prolazi kroz trpljenje. Nema svetosti bez odricanja i duhovne borbe.

Duhovni napredak podrazumijeva isposništvo i samoprijegor koji malo po malo vode životu u miru i radosti blaženstava. Evanđelje današnje liturgije dovodi u pitanje način življenja kršćanskog života koji se ne sastoji od snova ili lijepih težnji, nego konkretnih obaveza, kako bismo se sve više otvorili Božjoj volji i ljubavi prema braći. Neka nam Presveta Djevica Marija pomogne da budemo poslušni djelovanju Duha Svetoga. On je taj koji mekša tvrdoću srca i sprema na pokajanje, kako bismo zadobili život i spasenje koje nam je Isus obećao – zaključio je papa Franjo.

Tagged under