Papa pozvao svjetske vođe da se udalje od mogućnosti uništavanja čovječanstva

Papa poslao poruku protiv nuklearnog oružja

Papa Franjo u subotu je pozvao svjetske vođe da se udalje od mogućnosti uništavanja čovječanstva, istaknuvši da neki od njih imaju "iracionalan" odnos prema nuklearnom oružuju.

Papa je to rekao novinarima u zrakoplovu kojim se vraćao u Rim nakon posjeta Mjanmaru i Bangladešu koji je protekao u znaku krize s izbjeglicama Rohingyama koja je pogodila obje zemlje.

U svojem govoru prošloga mjeseca, Papa je rekao da je spreman službeno postrožiti desetljećima staro crkveno učenje da je posjedovanje nuklearnoga oružja kao sredstva za odvraćanje prihvatljivije ako je krajnji cilj njegovo uništenje.

U govoru 10. studenoga Papa je rekao da bi se sada trebalo osuditi već i samo posjedovanje nuklearnog oružja jer se čini da svjetski vođe nemaju volje smanjiti njihov broj. Papu su u zrakoplovu pitali što ga je potaknulo da razmatra mogućnost promjene službenoga crkvenoga stajališta i posebno, što misli o razmjeni oštrih izjava između američkoga predsjednika Donalda Trumpa i sjevernokorejskoga čelnika Kim Jong-una.

"Promijenila se iracionalnost (ponašanja prema nuklearnom oružju)", odgovorio je Papa. "Našli smo se na granici", rekao je. O tome bi se moglo raspravljati, ali moje je mišljenje, uvjerenje, da smo dosegnuli granicu (moralne) opravdanosti posjedovanja i uporabe nukleadnog oružja", rekao je.

"Zašto? Jer se danas, s takvim nuklearnim arsenalom, izlažemo opasnosti da uništimo čovječanstvo, ili u najmanju ruku veći dio čovječanstva", rekao je.
Papa kaže da je njegova poruka doprla do civilnog i vojnog vodstva Mjanmara

Papa Franjo u subotu je branio svoju strategiju izbjegavanja pojma "Rohingya" u Mjanmaru, rekavši kako vjeruje da je svoju poruku prenio do civilnog i vojnoga vodstva ne prekidajući dijalog.

Obraćajući se novinarima u zrakoplovu tijekom povratka u Rim iz Bangladeša, Papa je rekao da je u razgovorima u četiri oka s vojnim vođama odlučno tražio da poštuju prava izbjeglih Rohingya.

Otkrio je i da je zaplakao kada se u petak u Bangladešu sastao sa skupinom izbjeglih Rohingya, gdje je branio njihova prava. "Za mene je najvažnije da ta poruka dopre do drugih, pokušati govoriti jednu po jednu stvar i slušati odgovore", rekao je.

"Znam da bi nam, da sam u službenim govorima upotrijebio tu riječ, zalupili vrata pred nosom. Ali u javnosti sam opisivao situacije, prava, rekao da se nikoga ne smije isključivati, (pravo na) državljanstvo, kako bih si dopustio da na sastancima u četiri oka odem korak dalje", rekao je. | hkv.hr