Svečano bdijenje u svetoj uskrsnoj noći u katedrali Srca Isusova u Sarajevu je predslavio nadbiskup koadjutor vrhbosanski i apostolski upravitelj Vojnog ordinarijata u BiH mons. Tomo Vukšić.
Nedjeljom Cvjetnice ulazimo u Veliki ili Sveti tjedan, kada nas Crkva poziva da razmatramo što više muku i smrt Isusovu i druge najveće i najsvetije tajne svete vjere.
Grijeh je u svom pohodu na svijet neumoljiv. On nipošto nije zastao na pragu Crkve. Crkva se svaki dan kaje, a to sigurno ne čini zato što ne griješi. Paradoksalno je, ali u njoj jednako koegzistiraju svetost i grijeh, žito i kukolj, vjernost i nevjernost, Ljubav i zlouporaba Ljubavi.
Dogodilo se to u Beču. Bečki vjeroučitelj je pitao sina nekoga socijalista zna li deset zapovijedi Božjih? "Ne znam ih! Moj tata kaže kako to više nije potrebno" odgovori dječak.
Arapska poslovica kaže: „Kad otvaraš usta, tvoje riječi moraju vrijediti više nego šutnja". Jednostrani i ideološki kulturalizam ubija zdrav razum. „Ako netko želi doživjeti kulturni šok i počiniti samoubojstvo, najlakše i najbolje će to učiniti čitajući Marxov Kapital" (LJ. Rupčić). U svakoj se kulturi treba bojati da se više ne cijeni napor nego cilj, više traženje nego otkriće, više stvar nego čovjek.
Prije nekoliko dana na Čistu Srijedu, započeli smo sveto, milosno, blagoslovljeno te od Boga darovano vrijeme korizme. Korizma je pravo pokorničko vrijeme, sveto i ozbiljno vrijeme – vrijeme obraćenja i razmatranja, vrijeme intenzivne molitve i posta i milosti, vrijeme radosnoga predanja u vjeri... Vrijeme priprave na Uskrs!
U propovijedi koju je imao na večernjoj svetoj misi u Međugorju, u petak 19. veljače 2021.; fra Mario Knezović se osvrnuo na misna čitanja tumačeći ih u svijetlu današnje društvene i političke situacije.
Evanđelje koje smo upravo čuli govori nam o gubi kao o tjelesnoj bolesti, ali istodobno kao i moralnoj = grijehu… Grijeh kalja dušu, prodire u dubinu, presušuje životne izvore…To je grijeh gledan očima vjere. Isusovi suvremenici smatrali su svaku tjelesnu bolest kao posljedicu moralne bolesti, zato su gubavce smatrali nečistima u oba vida i poradi toga ih isključivali iz zajednice.
Propovijed prefekta Kongregacije za bogoštovlje i disciplinu sakramenata kardinala Roberta Saraha, slavlje blagdana bl. Alojzija Stepinca, biskupa i mučenika, Rim, 9. veljače 2021.
Današnje nam Evanđelje govori o neizmjernoj brizi i ljubavi koju je Isus pokazivao prema bolesnicima. Kad je Isus u sinagogi ozdravio čovjeka, dolazi u kuću Šimunovu i Andrijinu. Vjerojatno je došao da se malo okrijepi i odmori, kao što to svi mi činimo. Ali domaćica, punica Šimunova, bila je bolesna. Isus je došao do nje, prihvatio je za ruku i ozdravio je. Ona je ustala i posluživla im.