72 SATA BEZ PREDAHA: Cure, hvala vam što ste nam vratile dostojanstvo!

Nema kompromisa kada su dobra djela u pitanju - veselo su procvrkutale Ljuba Biočić, Ružica Ćibarić i Ela Baran, trećašice frizerskog smjera Obrtničke škole, koje smo u jednoj od učionica u petak zatekli u radnoj atmosferi. Dale su sve od sebe da bi svojim klijentima, korisnicima Caritasove pučke kuhinje, besplatno napravile kompletni makeover.

Sve to dio je akcije "72 sata bez kompromisa", u kojoj nekoliko stotina mladih puna tri dana čini dobra djela bez  stanke. Učenice Obrtničke škole tako su, osim usluga brijanja, šišanja i friziranja, pružale i kozmetičke
tretmane čišćenja lica.

- Gospođi Jeleni smo oblikovali obrve, napravili površinsko čišćenje lica, piling, zatim i dubinsko čišćenje. Nahranili smo joj kožu hranjivom kremom jer je osjetljiva i suha, sada stavljamo masku, uživamo i mi, a vjerujem i ona - tvrdi maturantica Ivona Mandić, buduća kozmetičarka.

- Divno je! - dobacuje iz ležećih položaja i gospođa Jelena.

- Bila sam nekada davno na sličnom tretmanu, a bilo bi tako lijepo da si to opet mogu priuštiti. Cure su super, već sat vremena vrte se oko mene, poslije idem na frizuru, bit će to kompletna promjena - tvrdi Jelena, prepuštajući se masaži ruku učenice Anamarije Ljubić.

- Fotografirali smo je prije tretmana pa ćemo baš usporediti kada bude potpuno uređena. Bit će to new look, nećete je prepoznati! - ponosna je Anamarija. U susjednoj prostoriji spremno su nam pozirali i Andrija i Josip, koji su se također rado odazvali na besplatno šišanje i brijanje.

- Ma cure vole svoj posao, zadovoljni smo kako su nas sredile - složno su kazali za "Slobodnu". Život im, tvrde, baš i nije lak, ali bore se i guraju naprijed.

- Od 880 kuna ne može se živjeti, treba platiti režije, ali ide pomalo... Ne možemo mi tu ništa promijeniti, ali ovakve akcije baš su dobre, vraćaju čovjeku dostojanstvo - smatra Andrija.

Kišnim oblacima prkosili su mladi volonteri na Baterijama, gdje su bojili ogradu dječjeg vrtića "Mimoza".

- Neće nam ništa biti od par kapi kiše, srećom, radimo već nekoliko sati bez prestanka - dočekao nas je volonter Josip Belas. Prošle godine sredili su prvu polovicu ograde, a u ovoj akciji odlučili su obnoviti i ostatak.

- Pazi, nemoj dirati nijedan zid, ni stup - upozoravali su mališani na putu do igrališta. Srednjoškolke Karmen i Jelena akciji su se odazvale na poziv sućidarskog župnika don Ivana Čotića.

- E, naš don Ivan već je poznat po cijelom gradu. Odlično je da nas je uključio, a da ima više ovakvih akcija, činili bismo to i češće. Super je kada netko ovako nešto organizira, mladi bi pomogli, ali ne znaju kome se ni gdje javiti -
ispričale su nam djevojke. Prava eksplozija dobrog raspoloženja zatekla nas je u kmanskim prostorijama udruge "Zvono", gdje su volonteri od ranoga jutra sudjelovali na radionicama sa članovima udruge.

- E, lipo smo se sastali, ujutro popili kavu, nešto pojili, jedemo čokoladu, kolače i radimo sve šta nam triba za božićne blagdane. Tada ćemo imati tradicionalnu prodajnu izložbu, a sad izrađujemo zvjezdice i gljive od
gline. Baš sam uzbuđena, volonterke su nam tako lipe, pametne, dobre, baš im se divim! - kazala nam je Inga, članica "Zvona". S njezinom procjenom slažu se i kolege Toni, Leo, Ante i Martina.

- Lipo nam je, družimo se, pivamo i međusobno se toleriramo, pravi smo prijatelji! Inače s Leom uvik igramo "Čovječe, ne ljuti se", a ja obožavam košarku i kuglanje - kaže nam Toni, koji u udrugu svaki dan dolazi iz Dugopolja.
- Ne diraj mojuljuubaaav - orila se njihova omiljena pjesma, a Matea Korda, studentica teologije, posvjedočila nam je kako su "72 sata" zlatan projekt.

- Bili smo malo u strahu hoće li nas prihvatiti, međutim, ovdje se osjećamo kao kod kuće. Dobro je s vremena na vrijeme izaći iz vlastite udobnosti i vidjeti kako svijet uistinu funkcionira - zaključila je Matea.
Tužne razveseliti, bolesne ohrabriti

- Prljavo očistiti, pokidano popraviti, tužne razveseliti, bolesne ohrabriti - zadatak je akcije "72 sata bez kompromisa", u organizaciji Studentskog katoličkog centra (SKAC), a ako je suditi po licima volontera, ali i onih koji su koristili njihove usluge, projekt se pokazao kao pun pogodak. Samo u gradu pod Marjanom sudjeluje više od 400 mladih, a osim spomenutih akcija, mladi će posjetiti umirovljeničke domove na Lovretu i Zenti, kuglati sa članovima udruge "Lastavice", družiti se s beskućnicima u "MoStu", čistiti Marjan, bojati poljudski stadion, sastavljati carting-vozila s djecom, a mališane iz "Maestrala" vodit će na nezaboravno jahanje.