Preminuo najstariji američki biskup - Ohrabrivao je laike i žene, da preuzmu aktivniju ulogu u crkvenom vodstvu

Mons. Francis A. Quinn, koji je od 1980. do 1994. služio kao biskup dijeceze Sacramento, preminuo je 21. ožujka u dobi od 97 godina.

Biskup Francis bio je natpastir biskupije Sacramento, koja obuhvaća površinu od skoro 110 četvornih kilometara i rasprostire se u 20 saveznih država, piše The Sacramento Bee a javlja Nedjelja.ba.

Mons. Francis Anthony Quinn rođen je 11. rujna 1921. u Los Angelesu, kao mlađi od dva sina u roditelja Anne i Franka Quinn. Kada mu je bilo pet godina ostao je bez oca te se s bratom i majkom, koja je bila krojačica, preselio u Napu.

Još kao ministrant osjetio je poziv na svećeništvo te je pohađao sjemenište Sv. Patrika u Bay Areau. Za svećenika je zaređen 1946. Postigao je magisterij na Američkom katoličkom sveučilištu u Washingtonu te doktorat iz područja pedagoških znanosti na UC Berkeley.

Služio je u Bay Areau kao kateheta i upravitelj te urednik novina i župnik do 1978., kada je imenovan pomoćnim biskupom San Franciska. Godine 1979., sveti papa Ivan Pavao II. imenovao ga je biskupom Sacramenta.

Predvodio je rastuće stado u Sjevernoj Kaliforniji, uključujući i sedam novih župa, dvije osnovne škole te jednu srednju koja je otvorena pod njegovim vodstvom.

Ohrabrivao je laike, osobito žene, da preuzmu aktivniju ulogu u crkvenom vodstvu i služenju te je podupirao ređenje đakona.

No, njegov je utjecaj bio velik ne samo na katolike. Ljudi na svim područjima života cijenili su njegovo moralno vodstvo i reagirali na njegov istančani govor.

Već u mirovini, visok, mršav čovjek, sijede kose, Quinn se lako uklapao i izvan katedrale Presvetog Sakramenta u crnim hlačama, polo majici i tenisicama.

Skroman čak i u svečanoj misnoj odjeći s mitrom na glavi, pozdravljao je vjernike nakon euharistije sa smiješkom i razoružavajućim smislom za humor te s iznimnom sposobnošću pamćenja imena.

Njegova mu je poniznost pomagala izgraditi i ojačati ekumenske odnose. Lideri drugih religija pozdravljali su njegove napore u promoviranju međureligijskoga dijaloga te je bio čest govornik i na nekatoličkim službama.

Ostao je upamćen i kao veliki radnik na karitativnome polju te zagovornik društvene pravde.

Nakon umirovljenja 1994. Quinn je napustio Kaliforniju otišavši u grubu pustinju Sonora u Arizoni. Proputovao je prašnjavim krugom osiromašenih gradova slaveći mise, krštavajući i služeći duhovnim potrebama američkih Indijanaca u prostranim rezervatima Yaqui i Tohono O’odham. U Sacramento se vratio 2007. uselivši se u dom Mercy McMahon Terrace, gdje je i preminuo u 97-oj godini života.

Tagged under