Marin Čilić na prekrasan način zaključio veliki tjedan u Baselu

Odigrao je, kako je sam izjavio, najbolji set karijere, problem Marcela Granollersa sasjekao je u korijenu i početku, preživio je, pobjednički, neslućenu inspiraciju Mische Zvereva, koji nikad u karijeri u bio toliko samopouzdan.

A u finalu je Nishikorija ponovo učinio nemoćnim. Bio je ovo veliki tjedan Marina Čilića.

Priča finala: Nemoć Keija Nishikorija 2. dio
U finalu US Opena otprije dvije godine Nishikori je osvojio tri gema po setu. Ovaj put je Čilić bio još uvjerljiviji u prvom setu, dopustivši mu samo jednu "igru". Ponovio je fantastičan prvi set kao protiv Carrena Buste. Servis je bio siguran. Kada bi prvi zastao, drugi bi bio dovoljno neugodan i zagonetan za Japanca.
Čilićeve lopte odsjedale su po kutovima, bilo s forhenda, bilo s bekenda. Bio je toliko uvjerljiv da je Nishikori počeo pokazivati znakove nemoći. Iz tog problema Japanac se uspio uzdići u drugom setu.

Break-lopte: 2/11; 0/3

Drugi servis je veliki Nishikorijev problem, pogotovo kada igra s protivnikom koji je u formi poput Čilića. Međutim, u drugom setu Nishikori nije dozvolio da njegov slabašan drugi servis, barem u većem dijelu seta, bude problematičan. Servirao je puno bolje, spašavao mnogobrojne break-lopte.

U desetom gemu Japancu se otvorila prilika. Čak tri set-lopte. No, sve tri je - propustio. Uglavnom na Čilićeve druge servise, koje je u nastavku bolje čitao, ali i dalje muku mučio.

Znatno izjednačeniji drugi set otišao je u znatno neizvjesnije vode nego prvi, koji je bio jednosmjerna ulica sjajne igre prvog hrvatskog reketa.

Obojica su zadržala servise do tie-breaka, gdje započinju nervozno. Greška po greška na svakoj strani, no, Čilić kod 4:3 radi mini-break. Nishikori se nakratko vraća, čak i spašava prvu meč-loptu, ali - tada se najbolje vidjelo kolika je bila njegova nemoć i nepovjerenje da može osvojiti taj set. Čini, naime, dvostruku pogrešku, što za Čilića znači gem, set, meč i turnir.

Na sutrašnjoj ATP-ovoj ljestvici Utrke za London, Čilić će biti u posjedu osmog, posljednjeg mjesta koje vodi u London, a da bi postao vlasnik te pozicije, potreban mu je dobar rezultat na pariškom Mastersu ili loš rezultat Berdycha, koji je ovaj tjedan uspio izgubiti u prvom kolu Beča od Gruzijca Nikoloza Basilašvilija.
Sljedeći tjedan je Pariz. Ždrijeb mu je za drugo kolo dodijelio Karlovića ili kvalifikanta. U četvrtfinalu je moguć sraz s Đokovićem. Bio bi to 15. međusobni dvoboj. Nastavi li ovako u Parizu, Čilić bi konačno mogao prekinuti neugodnu tradiciju koja se ogleda u omjeru 0:14 s prvim igračem svijeta.