Biskup Rima tražio oprost zbog bacanja amazonskih figura

Nakon završne sinodske molitve u petak, 25. listopada, komentirajaći događaje koji se dogodili prethodnih dana papa Franjo kao biskup Rima zatražio je oprost zbog vandalskog čina u kojemu su figure iz Amazonije bačene u rijeku Tiber.

Pri tome je mislio na autohtone amazonske kipove koji su prije nekoliko dana ukradeni iz crkve Svete Marije u Trasponiti, nedaleko od Vatikana te potom bačene u rijeku koja protječe kroz Vječni grad. Počinitelji ovoga vandalskog čina, kako ga je okarakterizirao Sveti Otac, su to napravili jer su smatrali da su to idolopoklonske figure kojima nije mjesto u crkvi, piše Nedjelja.ba.

„Prije svega to se dogodilo u Rimu i kao biskup te biskupije tražim oprost od ljudi koji su uvrijeđeni ovom gestom. Potvrđujem da su kipovi, koji su stvorili toliko medijskog negodovanja, nađeni u Tiberu. Kipovi nisu oštećeni“, istaknuo je Franjo te upoznao javnost kako se bačene statue nalaze u uredu karabinijera (talijanske policije) i da će biti prikazane za vrijeme nedjeljne mise kojom se zatvara Sinoda o Amazoniji.

Podsjećanja radi u ranim jutarnjim satima 21. listopada dvojica muškaraca ušli su u spomenutu crkvu Svete Marije u Trasponiti i tom prigodom uzeli pet statua koje su u njoj bile izložene, a donijete su iz Amazonije. Drvene figurice trudnice, koja za domorodačke narode predstavlja vezu s „majkom Zemljom“, potom su iznijeli iz crkve te s obliženjeg mosta Svetog anđela bacili u rijeku Tiber pri tome snimivši taj svoj čin. Uprava crkve ubrzo je obavijestila policiju o nestanku statua te su iste brzom intervencijom policije pronađene. Ovaj događaj uzburkao je javnost, osobito na društvenim mrežema gdje su neke konzervativne stranice objavljujući video bacanja figura u Tiber zaključile: „Pravda je izvršena.“

Ovaj incident mnogi su osudili, a osim Pape to je učinio i glavni urednik Radio Vatikana Andrea Tornielli koji je u svom komentaru između ostaloga poručio: „Novim ikonoklastima, koji su od mržnje preko društvenih medija prešli na akciju, moglo bi biti korisno pročitati ono što je kazao jedan od novih svetaca kardinal John Henry Newman. U svom Eseju o razvoju kršćanske doktrine (Essay on the Development of Christian Doctrine), objavljenom 1878., o prihvaćanju poganskih elemenata u Crkvi, Newman je napisao: 'Korištenje hramova, i onih posvećenih određenim svecima, ponekad ukrašenih drvenim okvirima; tamjan, svjetiljke i svijeće; zavjeti u slučaju ozdravljenja od bolesti; sveta voda, azil; svečanosti i liturgijska vremena, upotreba kalendara, procesija, blagoslova polja, svećenička odjeća, tonzura, prsten koji se koristi u braku, okretanje prema istoku, a kasnije i slike, možda čak i crkveno pjevanje i Kyrie Eleison: sve to poganskog je podrijetla i posvećeno je usvajanjem u Crkvi.“

Zasigurno da ovaj incident neće u bitnome utjecati na rad i zaključke Sinode o Amazoniji, a traženjem oprosta papa Franjo je još jednom pokazao svoju ljudsku veličinu te stao na stranu marginaliziranih.

Tagged under