Broj kršćana u Alepu sa 160.000 vjernika smanjio se na 30.000

U Idlibu, posljednjem uporištu džihadista u Siriji, vode se borbe. Franjevac iz Alepa, o. Firas Lutfi, u razgovoru za radijsku postaju Radio Vatikan govorio je o aktualnom stanju u toj zemlji.

Sirijske i ruske vlasti namjeravaju otvoriti humanitarne koridore kako bi se civilima na sjeverozapadu Sirije omogućilo da izbjegnu vojnu ofenzivu protiv džihadističke paravojske u pokrajini Idlib. Izvijestila je o tome televizijska postaja Al Mayadin, bliska Vladi u Damasku. Na spomenutom se području nalazi oko tri milijuna civila.

O. Firas Lutfi, franjevački svećenik iz kustodije Svete zemlje i rektor franjevačkog kolegija u Alepu, za našu je radijsku postaju govorio o trenutnom stanju u Siriji. Istaknuo je pritom da je Alep, nekadašnje utočište džihadista, sada ujedinjen te više nema podjele na istočni i zapadni dio grada. Oko 50 km jugozapadno nalazi se Idlib, grad u koji su se sklonile stotine tisuća islamističkih pobunjenika i oko kojega se još uvijek vode bitke. Prije nešto više od dva tjedna iz njihova su uporišta lansirani projektili na središte Idliba, u kojem se nalaze civili i gdje nema vojnih centara ni vojnika. Na kraju uvijek ima žrtava, nevina djeca i žene – rekao je o. Lutfi.

Broj kršćana u Alepu drastično se smanjio, s obzirom da je prije sukoba u tom gradu bilo oko 160.000 vjernika, a sada ih ima oko 30.000. Ta se pojava – rekao je o. Lutfi – može primijetiti na svim područjima i u svim sirijskim gradovima. Što se tiče humanitarnoga stanja, franjevac je napomenuo da je moguće da se nalaze na putu od prave humanitarne krize, s nedostatkom vode, struje i hrane, prema fazi koja, međutim, nije ništa lakša. Dodao je potom da nisu na putu prema gospodarskom razvoju jer embargo i dalje utječe na sirijsko društvo. Ako mi želite, na primjer, poslati 50 eura da mi pomognete, ne možete to učiniti preko banke, jer kad napišete „Sirija – Alep“, novac bude blokiran – rekao je na kraju fra Firas Lutfi.

Tagged under