Kralj milosrđa

Tjedan dana nakon blagdana Uskrsa, blagdan je Božanskog milosrđa, odnosno Nedjelja Božanskog milosrđa.

Isus, kralj milosrđa, objavio je sestri Faustini Kowalskoj svoju želju da u Crkvi postoji ovaj blagdan.

Kristovo uskrsnuće jest događaj kojim vječna Ljubav slavi pobjedu nad tamom, pobjedu duha nad materijom. Jedini u povijesti čovječanstva, koji je za sebe rekao da je uskrsnuće i život, objavljuje da je on, Uskrsli, identičan Isusu iz Nazareta, i da se upravo u njemu - Isusu iz Nazareta, objavio Gospodar života i smrti, "Vjerni i Istiniti" (Otk 19, 11). On je jedina Božja samoobjava i jedini Spasitelj, za one koji vjeruju u njega, kao i za one koji u njega (zasad) ne vjeruju. U knjizi Otkrivenja Isus kaže: "Mrtav bijah, a evo živim u vijeke vjekova te imam ključe Smrti i Podzemlja“ (Otk 1, 17-18).

Tjedan dana nakon blagdana Uskrsa - događaja nad događajima, jest blagdan Božanskog milosrđa, odnosno Nedjelja Božanskog milosrđa. Isus, kralj milosrđa, objavio je sestri Faustini Kowalskoj (1905-1938) svoju želju da u Crkvi postoji ovaj blagdan. U jednoj od mnogobrojnih objava koje je imala sestra Faustina (proglašena je blaženom 1993., a svetom 2000. godine) Isus joj kaže neka objavljuje svijetu da je milosrđe najveće Božje svojstvo. I kako Boga vrijeđaju oni koji ne vjeruju da je on milosrđe. U Dnevniku koji je sestra Faustina napisala po Isusovoj želji, Isus joj kaže kako je njegovo Srce prepuno velikog milosrđa prema ljudima, iako to mnogi ne znaju i ne žele cijeniti. "Za njih boravim u svetohraništu. Kao kralj milosrđa želim duše darivati milošću, a one je ipak ne žele primiti… Moje srce napojeno je nezahvalnošću i zaboravljivošću duša koje žive u svijetu. Za sve imaju vremena, ali za doći k meni, zadobiti milosti, nemaju vremena."

Sestra Faustina se veoma trudila ugoditi Bogu. Prikazivala je razne žrtve (koliko god joj je to bilo moguće, jer je bila veoma bolesna) za obraćenje grešnika i za oslobođenje duša iz čistilišta. Zapisala je u svom Dnevniku da je jezgra ljubavi žrtva i trpljenje. Ona tvrdi da pričljive duše nikad neće stići do velike svetosti. One propuštaju mnoge milosti. Međutim, šutnja je mač u duhovnoj borbi. Šutljiva je duša jaka, kaže sestra Faustina, jer je takva duša sposobna najtješnje se sjediniti s Bogom. Ona (šutljiva duša) živi gotovo stalno pod nadahnućem Duha Svetoga, u njoj Bog djeluje bez smetnji.

Budući da je Krist, kako se sam objavio, Kralj milosrđa, i mi bismo trebali težiti tome da činimo djela milosrđa. Sestra Faustina tvrdi kako postoje djela milosrđa koja može činiti svatko, tko to želi, pa i najsiromašniji. Postoji trostruka mogućnost ostvarivanja milosrđa. Prvo, to su milosrdne riječi - praštanje i utjeha; drugo - molitva; treće - djela milosrđa.

Iako je Dnevnik sestre Faustine prepun rečenica koje govore o Božjem milosrđu, Isus joj je rekao da je to što je ona napisala samo kap u usporedbi s oceanom, i da nema nevolje koja bi se mogla mjeriti s Njegovim milosrđem, koje ne može biti iscrpljeno potrebom, jer pri svakom davanju postaje još veće. "Piši da sam prema grešnicima darežljiviji nego prema pravednicima. Za njih sam došao na zemlju… poradi njih sam prolio Krv. Ne trebaju se bojati približiti mi se. Njima je najpotrebnije moje milosrđe." Božje je milosrđe neizmjerno, jer je Bog neizmjeran. I zbog te neopisive Božje ljubavi prema ljudima, grešnicima, Isus je želio Crkvu obdariti blagdanom Božanskog milosrđa. Obećao je da će svatko tko će se tog dana ispovjediti i pričestiti, dobiti potpuni oprost od grijeha i kazna za grijehe, te da se kao priprema za taj blagdan moli devetnica, tj. krunica Božanskog milosrđa (koju Isus preporuča svima često moliti) i zazivi Božanskomu milosrđu.

Isus objavljuje po sestri Faustini da mu se posebno sviđa duša koja se pouzdaje u njegovo milosrđe. Sestra Faustina je vrlo često molila krunicu Božanskog milosrđa, a u Isusovo milosrđe je imala tako veliko pouzdanje, da je napisala u svom Dnevniku: "Ne bih posumnjala u Božju dobrotu, ni tada, kad bih imala na savjesti grijehe cijeloga svijeta i svih prokletih duša; pala bih mu do nogu i predala bih se njegovoj svetoj volji koja je samo čisto milosrđe." Isus posebno naglašava da je poželjno svakog dana u 15 sati uroniti u molitvu, makar samo nakratko. U tom času njegove smrti na poseban način dolazi milost cijelome svijetu. Sestri Faustini Isus kaže: "Moje milosrđe je veće nego tvoja bijeda i bijeda cijeloga svijeta. Tko može izmjeriti moju dobrotu? Radi tebe sam sišao s neba na zemlju, poradi tebe sam se dao prikovati na križ, za tebe sam dopustio da mi kopljem otvore moje presveto Srce i time sam otvorio izvor milosrđa. Dođi i crpi posudom povjerenja milosti iz ovog vrela… Dođi mi u susret i predaj mi sve svoje potrebe i svoju bijedu i ja ću te ispuniti svojim blagom."