5 stvari koje roditelj može napraviti kad primijeti da dijete provodi previše vremena na internetu

Jedno od desetero djece adolescentske dobi ispred ekrana provodi više od šest sati dnevno. 

Jedno od petero djece ima nefunkcionalan odnos prema internetu – mobitel im stalno odvlači pažnju, a kada su odvojeni od njega, imaju osjećaj da nešto važno propuštaju.

Upravo zbog toga sve se veći broj roditelja počinje pitati kako reagirati u takvim situacijama. U kojoj mjeri bi roditelji trebali odlučivati o korištenju interneta? Treba li roditelj djetetu dati određena ograničenja kada se radi o sadržaju koji dijete konzumira? Kako odrediti granicu? Na te odgovore u novoj epizodi serijala Mame pitaju odgovara psihologinja Nikolina Essert.
Psihologinja Essert ističe kako je prije svega potrebno biti djetetu primjer. Ako dijete vidi da je roditelj za vrijeme jela za mobitelom i koristi internet, koristit će ga i dijete. Uz to je važno da se roditelj informira o društvenim mrežama i ostalim platformama koje nude sadržaje.

„Roditelj je taj koji bi dijete trebao uvesti u sadržaj društvenih mreža (kada navrši 13 godina) i objasniti mu da ono što ne bi radio u stvarnom životu ne treba raditi ni na internetu“, istaknula je psihologinja u videu, dodajući da je posebnu pozornost potrebno posvetiti nasilju na internetu.

Pretjerana konzumacija sadržaja na internetu može dovesti do tehnološke hiperstimulacije, a hiperstimulacija može štetno utjecati na kognitivne sposobnosti. U knjizi Roditelji i adolescenti talijanske psihologinje i odgajateljice Federice Benassi istaknuto je pet stvari koje roditelj može napraviti kad primijeti da provođenje vremena na internetu počinje negativno utjecati na njegovo dijete.

Prvo, roditelj treba pratiti vrijeme korištenja uređaja. Provjerite provodi li vaše dijete vrijeme na internetu i tijekom noći.

Drugo, ako primijetite da je vaše dijete apatično, da je pospano tijekom dana, da mu odjednom slabi školski uspjeh i da burno reagira, moguće je da hiperstimulacija tehnologijom negativno utječe na njega.

Treće, ključno je obratiti pozornost na aktivnosti svoga djeteta. Ne trebate stalno ispitivati dijete što radi, ali dovoljno je promotriti ga i započeti razgovor u situacijama kada izgleda kao da se dosađuje.

Četvrto, važno je postaviti jasna pravila te dnevna i tjedna ograničenja za korištenje interneta kojih će se svi ukućani držati.

Neka pravila ne budu previše restriktivna. Ako dijete dnevno provodi šest sati za mobitelom, krenite s postupnim smanjivanjem.

Važno je da djetetu date neku alternativu (izvannastavna aktivnost, hobi…).

Peto, zapamtite da je svaka konzola ili računalo opremljeno opcijom parental control, odnosno roditeljska kontrola. Iskoristite ju.

Još korisnih odgojnih savjeta možete pronaći u serijalu Mame pitaju. Nova epizoda očekuje vas svake nedjelje u 20 sati na YouTube kanalu Salesiane.

Označeno u