Valja nam živjeti u horizontu vječnosti

„Isus, Kruh živi koji je sišao s neba, jedini je i istinski smisao ljudskoga života“, istaknuo je papa Franjo u nedjelju 2. kolovoza podnevnom nagovoru na Trgu svetog Petra u Vatikanu.

Sveti je Otac podsjetio kako u današnjem evanđeoskom odlomku mnoštvo naroda traži Isusa nakon čuda umnažanja kruha i pronalazi ga kod Kafarnauma. „Isus je dobro znao razlog velikog entuzijazma s kojim su ga slijedili i jasno to otkriva, govoreći: 'Tražite me, ali ne stoga što vidjeste znamenja, nego stoga što ste jeli od onih kruhova i nasitili se'. Zapravo“, istaknuo je Papa, „te su osobe Isusa slijedile zbog materijalnoga kruha koji je prethodnoga dana, kad je umnožio kruh, utažio njihovu glad; nisu shvatili da je taj kruh, prelomljen za mnoge, bio izričaj ljubavi samoga Isusa.“


„Pred takvom duhovnom sljepoćom“, nastavio je Papa, „Isus očituje potrebu da se ide dalje od dara. Poziva da se otvorimo perspektivi koja ne gleda samo na svakodnevne brige o hrani, odjeći, uspjehu, karijeri. Isus govori o drugoj hrani, koja nije propadljiva i koju valja tražiti i prihvatiti. Potiče: 'Radite, ali ne za hranu propadljivu, nego za hranu koja ostaje za život vječni: nju će vam dati Sin Čovječji.' To jest: Tražite spasenje, susret s Bogom.“

„S tim riječima“, objasnio je Papa, „Isus želi da shvatimo kako, još više od fizičke gladi, čovjek u sebi nosi drugu glad, još važniju, koju ne može zadovoljiti obična hrana. Radi se o gladi za životom, o gladi za vječnošću koju samo on može utažiti, zato što je on 'Kruh života'.“

„Isus ne otklanja brigu i traženje svakodnevne hrane i svega onoga što može uznapredovati život. Ali Isus nas podsjeća da istinsko značenje našeg zemaljskog života leži na njegovom kraju, u vječnosti, u susretu s njim koji je i dar i darivatelj“, pojasnio je Sveti Otac dodajući: „Također nas podsjeća da ljudsku povijest, s njezinim patnjama i radostima, valja živjeti u horizontu vječnosti, to jest u horizontu definitivnog susreta s njime.“ Kako je istaknuo Sveti Otac, nada tog susreta rasvjetljuje sve dane našega života.

„Isus govori: 'Ja sam Kruh života. Tko dolazi k meni, neće ogladnjeti; tko vjeruje u mene, neće ožednjeti nikada.' To se odnosi na Euharistiju – najveći dar koji siti dušu i tijelo. Susresti i prihvatiti u sebe Isusa, 'Kruh života', daje smisao i nadu često mučnom životnom hodu. Ali taj nam se 'Kruh života' daje uz zadaću, to jest da bismo onda mi mogli utažiti duhovnu i materijalnu glad naše braće, naviještajući posvuda evanđelje. Svjedočanstvom našeg bratstva i solidarnosti s bližnjim, uprisutnjujemo Krista i njegovu ljubav među ljudima“, kazao je papa Franjo.

Nakon molitve Angelusa, Papa je također podsjetio da se danas može steći „Asiški oprost“, koji je nazvao snažnim pozivom da se približimo Gospodinu u sakramentu milosrđa i primimo pričest. „U ispovijedi ne susrećemo strogog suca, već neizmjerno milosrdnog Oca. Istina, kad idemo u ispovjedaonicu, osjećamo stid. To se događa svima. Ali trebamo se sjetiti da je i taj stid milost koja nas priprema na Očev zagrljaj, koji uvijek sve oprašta“, rekao je na kraju Papa.

Više vijesti iz Vatikanarkve čitajte OVDJE