Čudo u Missouriju? Tijelo utemeljiteljice sestara benediktinki smatra se naraspadnutim

Na stotine hodočasnika proteklih dana pristižu u samostan sestara bendiktinki Marije, Kraljice Apostola u američkoj državi Missouri nakon što se društvenim mrežama proširila vijest da su nedavno ekshumirani ostaci utemeljiteljice afroameričkog reda neraspadnuti, četiri godine nakon njezine smrti i pokopa u jednostavnom drvenom lijesu, prenosi CNA.

Sestra Wilhelmina Lancaster, OSB, osnovala je Benediktinske sestre Marije, Kraljice apostola — najpoznatije po vrhunskom gregorijanskom pjevanju i albumima klasičnih katoličkih pjesama — 1995. u dobi od 70 godina.

Poznata po svojoj odanosti tradicionalnoj latinskoj misi i vjernosti benediktinskoj kontemplaciji i liturgiji časova, umrla je u 95. godini života 29. svibnja 2019., na bdijenje svetkovine Uzašašća.

Sestra Wilhelmina Lancaster umrla je u 95. godini života 29. svibnja 2019., na svetkovinu Uzašašća.

Otprilike četiri godine kasnije, na svetkovinu Uzašašća u latinskom obredu, opatica i sestre odlučile su njezino tijelo prenijeti na posljednje počivalište unutar svoje samostanske kapelice, što je dugogodišnji običaj utemeljitelja i utemeljiteljica.

Očekujući da će pronaći kosti, sestre benediktinke su umjesto toga iskopale lijes s naizgled neraspadnutim tijelom, iako nije bilo balzamirano i drveni lijes je imao pukotinu u sredini koja je propuštala vlagu i prljavštinu tijekom te četiri godine.

“Mislimo da je ona prva Afroamerikanka za koju je utvrđeno da joj je tijelo neraspadnuto”, rekla je u subotu EWTN-ovoj ACI grupi trenutna opatica zajednice, majka Cecilija, OSB. Kao poglavarica samostana, njezina je uloga bila prvo pregledati što se nalazi u lijesu.

Tijelo je bilo prekriveno slojem plijesni koji je izrastao zbog visoke razine kondenzacije unutar napuknutog lijesa. Unatoč vlazi, mali dio njezina tijela i odjeće nije se raspalo tijekom četiri godine. To je bio šok za zajednicu koja se okupila kako bi je ekshumirali.

“Učinilo mi se da sam vidjela potpuno puno, netaknuto stopalo i učinilo mi se da sam vidjela još nešto. Rekla sam da pažljivije pogledaju”.

Nakon što je ponovno pogledala, glasno je vrisnula: "Vidim joj stopalo!" a zajednica je, rekla je, "samo navijala".

"Mislim, postojao je samo osjećaj da to Gospodin čini", rekla je. “Trenutno nam treba nada. Trebamo to. Naš Gospodin to zna. A ona je bila takav testament nade, vjere i povjerenja.”

Katolička crkva ima dugu tradiciju takozvanih "neraspadnutih svetaca", od kojih je više od stotinu beatificirano ili kanonizirano. Svece nazivamo neraspadljivima jer su godinama nakon smrti dijelovi ili čak cijela njihova tijela imuni na prirodni proces raspadanja. Čak i uz suvremene tehnike balzamiranja, tijela su podložna prirodnim procesima raspadanja.

Prema katoličkoj predaji, neraspadnuti sveci svjedoče istinu o uskrsnuću tijela i budućem životu. Nedostatak raspadanja također se smatra znakom svetosti: život milosti koji se živi tako blisko Kristu da grijeh sa svojom pokvarenošću ne nastavlja na tipičan način, već se čudesno drži na odstojanju.

'Lijep znak'

“Morala sam imati baterijsku svjetiljku jer se zapravo ne vidi ništa u mračnoj pukotini čak ni na suncu. Učinilo mi se da sam vidjela nogu, ali samo sam zastala jer, znate, ne gledate svaki dan u lijes”, ispričala je. "Dakle, postoji neki osjećaj malog oklijevanja - što ću vidjeti?"

Svjesne pukotine i prljavštine u lijesu, sestre su pažljivo izvadile tijelo. Ostaci kostura trebali su težiti oko 20 kilograma. Umjesto toga, sestre su podignule ono što su procijenile kao tijelo teško "između 80-90 kilograma", rekla je opatica.

Sestre su od tada izradile informativni list kako bi odgovorile na pitanja o ekshumaciji.

“Ne samo da je njezino tijelo bilo u izvanredno očuvanom stanju, njezina kruna i buket cvijeća bili su osušeni na mjestu; svijeća zavjeta s vrpcom, njezino raspelo i krunica bili su netaknuti”, izvijestile su sestre.

“Još je izvanrednije potpuno očuvanje njezinog svetog habita, izrađenog od prirodnih vlakana, za koji se tako snažno borila tijekom svog redovničkog života. Taj sintetički veo bio je savršeno netaknut, dok je podstava lijesa, napravljena od sličnog materijala, potpuno dotrajala i nestala.”

Opatica Cecilia je naglasila da je očuvanje habita veliki dio onoga što ona vidi kao čudesno, jer je habit “lijep znak da ovaj život nije sve što postoji”.

"Ovo nije moguće", rekla je za tijelo neraspadnute sestre. “Bog je stvaran. Zaštitio je to tijelo i tu naviku da zapali našu vjeru, da je ponovno zapali, da vrati ljude vjeri.”

Što je sljedeće?

"Ne možete guglati 'što da radite s neraspadnutim tijelom?'", rekla je redovnica Cecilia, "pa smo započeli s osnovama, čistili smo je vrućom vodom jer je na njezinom licu zapravo bila maska ​​od guste plijesni."

Ovaj proces, kao i izlaganje zraku, uzrokovali su da tijelo izgubi nešto, ali ne i cijeli volumen, a kao rezultat toga došlo je i do tamnjenja kože.

Za sada su sestre izradile voštanu masku za lice sestre Wilhelmine. Jedno njezino oko - za oba je utvrđeno da još uvijek postoje, zajedno s trepavicama i obrvama - bilo je utonulo od težine prljavštine u lijesu. Sestre su joj također premazale ruke voskom.

Tijelo će biti položeno u redovničkoj kapeli do 29. svibnja, kada sestre planiraju procesiju krunice. Nakon procesije, tijelo sestre Wilhelmine bit će zatvoreno u staklo” blizu oltara svetog Josipa u kapelici kako bi se “zaželila dobrodošlica njezinom sve većem broju poklonika,” prema informativnom listu sestara.

Katolički hodočasnici već pristižu

Otkako su prošli tjedan počele kružiti tekstualne poruke i postovi na društvenim mrežama sa slikama neraspadnutog tijela, stotine hodočasnika već su otputovale u posjet ovoj benediktinki, ponekad satima udaljenim kako bi se molili ispred tijela i bolje upoznati ovu ženu za koju mnogi smatraju da je imala duboku svetost.

"Bilo je prekrasno", rekla je Mary Lou Enna, 86, hodočasnica koja je došla sa svojim sinom i njegovom suprugom iz obližnjeg Kansas Cityja, udaljenog otprilike 45 minuta vožnje. “U početku je bilo malo nestvarno. Ali onda, dok sam je samo gledao, suze su počele navirati i jednostavno sam znala da je to stvarno i vrlo, vrlo značajno.”

Royce Hood vodi katoličku radio emisiju u Illinoisu. On i njegova supruga Elise spakirali su svoje šestero djece u auto iz Peorije kako bi došli vidjeti što se događa. "Osjećam se kao da ljudi misle: 'Vau, ovo nam treba upravo sada'", rekao je.

“U svijetu je toliko kaosa i tame. Mislim da nam Bog daje male milosti koje nas podsjećaju na ono što dolazi i što nas čeka.”

"Volimo svoju vjeru", dodala je Elise Hood. “Činilo se nestvarnim doći i vidjeti i biti sa i dodirnuti sestru koja je neraspadnuta. Kakva je sreća imati ovu priliku i da naša djeca također vide i svjedoče tome.”

Ava Hood, 9, rekla je da je zadivljena. Njezin brat Augustin se složio.

“Dugo su klečali i samo se molili”, rekla je njihova majka i dodala: “Još uvijek me hvata jeza. Sve što prakticiramo u našem svakodnevnom vjerničkom životu možemo doći ovdje i jednostavno osjetiti i vidjeti.”

Prizor nije bio ništa manje nevjerojatan ni za Ricka Ennu, još jednog hodočasnika iz Kansas Cityja.

"Bilo je čudesno vidjeti njezino tijelo u savršenom stanju nakon što je njezino tijelo bilo u grobu skoro četiri godine", primijetila je Enna, 61.

“U svijetu koji se trenutno bori s toliko lažnih bogova, vidimo tračak dokaza da je Bog tu”, rekao je. “Nama koji smo vjerni ne trebaju dokazi, ali kada ih vidimo, onda to znamo.”

Dodao je: “Ovo se ne viđa često.”

Joe i Tanya Schultz i njihova djeca vozili su se osam i pol sati iz Louisvillea, Kentucky, u karavanu s rođacima iz Springfielda, Missouri, kako bi se molili pred tijelom sestre Wilhelmine.

“To je veliko čudo”, rekla je Tanya Schultz, koja je dodirivala krunice i škapulare i ruku svog malog djeteta uz tijelo.

lancaster wilhelmina 1

"To je uvjerljivo i nevjerojatno u isto vrijeme", dodao je Joe Schultz nakon što je pogledao tijelo.

„Budući da je ona tradicionalna časna sestra u ovom vremenu kada je to progonjeno, htjeli smo biti prisutni za to i moliti njezin zagovor u Crkvi jer vjerojatno ima neke velike zagovorničke moći za nas, našu obitelj, naše zvanje.“

Kroz oči svoje katoličke vjere, u očuvanom tijelu sestre Wilhelmine vidi poruku. “Nebo je stvarno. Uskrsnuće je stvarno. Osobito u ovim vremenima u Crkvi i svijetu”, rekla je.

"Imaj nade", preklinjala je. “Bog je još uvijek tu. Još uvijek čuje naše molitve. Još uvijek sluša. Još uvijek nas voli.”

Iako Crkva nije proglasila slučaj sestre Wilhelmine čudesnim i slučaj tijela još nije proglašen neraspadnutim— niti je sankcioniran razlog za kanonizaciju utemeljiteljice — sestre njezine zajednice i posjetitelji privučeni samostanom slažu se da nešto neobično događa se u Goweru, Missouri.

“Imajte vjere”, zaključila je opatica Cecilia. “Život ne prestaje kad udahnemo posljednji put: on počinje.”

“I ovo je vrsta čuda koja nas podsjeća na to.”