Doktor Elliott oslobođen nakon sedam godina zatočeništva

Kenneth Elliott (88), australski liječnik i laički misionar, otet u Burkini Faso i zatočen u režiji terorista "Al-Qaide" u siječnju 2016. napokon se vratio kući svojoj obitelji, javlja nedjelja.ba.

"Kenneth Elliott bio je na sigurnom nekoliko dana i dobro te se 24. svibnja navečer ponovno susreo sa suprugom i djecom", rekla je ministrica vanjskih poslova Penny Wong, dok je u istoj izjavi obitelji izrazila zahvalnost Bogu i svima onima koji su se sve vrijeme molili za oslobođenje doktora Elliota.

Inače, 15. siječnja 2016. teroristička organizacija Al-Qaeda u islamskom Magrebu sa sjedištem u Maliju odvela je Elliota i njegovu suprugu Jocelyn iz njihovog doma u Burkini Faso. Jocelyn je puštena mjesec dana poslije, u veljači 2016., ali Kenneth je zadržan.

Podsjetimo, Elliot i njegova žena vodili su bolnicu u gradu Djibou. Bio je desetljećima jedini kirurg na tom području i svoje je usluge pružao besplatno za stanovništvo od otprilike dva milijuna ljudi. Zbog posla koji je obavljao dobio je nadimke "Doktor Siromašnih" i "Spasitelj Sahela".

Nažalost, bolnica, koja je mogla primiti 120 pacijenata, zatvorena je zbog njegove odsutnosti.

Poziv na oslobađanje na tisućiti dan zatočeništva

Odmah po oslobađanju Joyce Elliott se molila i upućivala pozive za oslobađanje njezina supruga. Posebno je bio emotivan apel za 1000. dan zatočeništva 2018.

"Neka je mir s vama i vašim obiteljima. Zahvalna sam onima koji su me odlučili bezuvjetno pustiti u veljači 2016. Dr. Elliott živi svoje posljednje godine i molim vas da i njega pustite. Moj suprug nije imao lak i lagodan život. Prije 46 godina izabrao je živjeti sa svojom obitelji tu među vama, našim prijateljima i susjedima. Uz Božju pomoć izveo je tisuće operacija i spasio mnoge živote. Oni koji su tražili pomoć često su dolazili izdaleka, dolazili su nam u bilo koje doba dana i noći", kazala je tada Joyce, međutim nije ni slutila da će na oslobađanje supruga čekati još pet godina.

Na istu obljetnicu, aktivist za ljudska prava i novinar Gideon Vink podijelio je kako je na zajednicu Djibo utjecala otmica Kena Elliotta. "Već 1000 dana najsiromašniji među siromašnima više nemaju pristupa pristupačnoj zdravstvenoj skrbi", napisao je i dodao da dok je bio u tom gradu čuo je svjedočanstva ljudi čiji je rođake, sestre, majke liječio Elliott. "Liječnik, nakon 1000 dana zatočeništva, sada ima 84 godine i nije prava dob da bude zatočen negdje u pustinji", ustvrdio je tada novinar Vink.

Eskalacija nasilja u Burkini Faso

U godinama nakon otmice Elliottovih, nasilje džihadista u Burkini Faso nastavilo je eskalirati. Taj trend ima katastrofalan učinak na kršćane u zemlji. Vjernici su bili mete i ubijani su u selima, crkvama i na radnim mjestima. Stotine molitvenih prostora i crkava je zatvorena, a mnoge su uništene.

Prijetnja ekstremističkih islamskih skupina proširila se čak i na gradove koji su prije bili izvan njihova dosega. U Burkini Faso ima više od milijun interno raseljenih osoba, od kojih su značajan broj kršćani koji su pobjegli pred rastućim džihadističkim nasiljem.

Zemlja se popela s broja 32 na broj 23 na najnovijem popisu Open Doors World Watch List – godišnjem poretku zemalja u kojima su kršćani izloženi najvećem progonu. Ubijanje kršćana zbog rastućeg utjecaja džihadističkih skupina stvorilo je okruženje straha, pri čemu su mnogi kršćani previše uplašeni da bi sudjelovali na misama i službama ili slali svoju djecu u školu.

Burkina Faso je država u zapadnoj Africi bez izlaza na more otprilike pet puta veća od BiH. Graniči s Malijem na zapadu i sjeveru, Nigerom na istoku te Togom, Beninom, Ganom i Bjelokosnom Obalom na jugu. Do 1984. zvala se Gornja Volta po rijekama Crnoj, Bijeloj i Crvenoj Volti koje protječu kroz zemlju.

Prema procjenama iz 2023. ima oko 22 milijuna žitelja: 61 % stanovništva su muslimani, pretežno suniti, 19 % su katolici, četiri % pripadaju raznim protestantskim skupinama, a 15 % održava isključivo autohtona uvjerenja.

Označeno u