Djecu s Downovim sindromom, papa Franjo nije odvojio nego pozvao k sebi - odmah uz oltar

Diskriminacija osoba s invaliditetom najružnija je stvar koja postoji u Crkvi, kazao je papa Franjo prilikom susreta djevojčicom s Down sindromom koja se požalila papi Franji da se ne osjeća dobrodošla u svojoj župi i da ne razumije zašto ne može primati pričest.

Nakon priče o malenom Adamu Kadiću, dječaku s Downovim sindromom iz Gradišta kod Županje kojem svećenik nije dao da uz oltar s drugom djecom primi pričest, na noge je digao cijelu Hrvatsku. Čin svećenika osudila je Crkva i poslala ispriku roditeljima, a dječak je ipak primio sakrament kao i sva djeca.

Papa Franjo je u jednoj prigodi Jubileja bolesnika i invalidnih osoba u Vatikanu kritizirao župnike koji ne prihvaćaju sve osobe u svojim crkvama, pozivajući ih da radije "zatvore" njihova vrata nego da nekog odbace.

Na susretu s djecom s Downovim sindromom koja su mu sjedila do nogu igrajući se u velikoj dvorani Pavla VI., Jorge Bergoglio je emotivno reagirao na pitanje djevojčice Serene iz Italije koja mu se požalila da se ne osjeća dobrodošla u svojoj župi i da ne razumije zašto ne može primati pričest.

"Serena, dovodiš me u nepriliku, jer ako kažem što mislim ... Govorila si o jednoj od najružnijih stvari koja postoji među nama: diskriminaciji! Reći: ti nisi kao ja, odlazi (...) Mislim na svećenika koji ne prihvaća sve osobe. (Kažem mu) Zatvori svoja vrata, molim te. Jer (u Katoličkoj crkvi) mogu biti svi ili nitko", istaknuo je Sveti Otac.

Papa Franjo je podsjetio da je njegov daleki predšasnik Pio X. (1903.-1914.) početkom prošlog stoljeća zaprepastio mnoge crkvene čelnike preporučivši da pričest mogu primati i djeca, a ne samo odrasli. U to vrijeme mnogi su govorili da "dijete to ne razumije", rekao je.

Podsjetimo se, Sveta Stolica je ovim Jubilejem bolesnika obilježila vrhunac Godine milosrđa koju je u prosincu 2015. koju je proglasio papa Franjo, želeći istaknuti važnost koju bolesnici imaju u kršćanskom nauku i zauzetost Crkve na tom polju.