PULJIĆ O HAJCI Na ulicama svećenicima i časnim sestrama dovikuju da su ustaše, Hrvate u Sarajevu pitaju: Što vi još radite ovdje?

Nadbiskup vrhbosanski, kardinal Vinko Puljić kaže kako je nakon svega što se dogodilo u Sarajevu zbog služenja svete mise za žrtve Bleiburga teško opisati osjećaje koje nosi.

Kardinal Puljić govori posljedicama hajke koja se u podigla u Sarajevu povodom održavanja svete mise za žrtve Bleiburga, "antifašističkim" prosvjedima, ulozi medija u podizanju hajke, kao i položaju Hrvata u Sarajevu.

"Teško je opisati osjećaje koje nosim, radi boli koju su mi nanijeli, ali me još više boli što su to prenijeli na ulicu i odjednom je svaki Hrvat katolik ustaša, fašista i od najviših dužnosnika proglašeni su neprijatelji. To je ono što me zabrinjava. Ja sam dovoljno živio i svoje snage trošio. Nemam strah, jedino se Boga bojim, a nikoga na ovoj zemlji", rekao je kardinal.

"Ovdje je duboko povrijeđen Zakon o vjerskim pravima i slobodama koje su oni u parlamentu izglasali ali ga ne provode. Pojedini ministri na svoju ruku prekrajaju taj zakon", rekao je.

Na upit je li očekivao da će mu se to dogoditi u Sarajevu, gradu u kojem je proveo rat, u koji su dolazili poglavari Katoličke crkve kako bi slali poruke mira, i iz kojeg se na svoj način bori očuvati državnost Bosne i Hercegovine, kardinal Puljić naglašava kako nije očekivao jer nije ni planirao to slaviti u Sarajevu nego u Bleiburgu.

Komentirajući jesu li prosvjedi bili "antifašistički" kako se to pokušava prikazati u dijelu javnosti, kardinal Puljić kaže kako ne zna u čemu je to bio antifašizam, kada je molio za sve žrtve rata i poraća.

Komentirajući što su Crkvu i njega osobno optužili kako "rehabilitira" ustaštvo i NDH, kaže kako nije živio tada kada je vladala NDH, a o njoj se u komunizmu govorilo samo najgore.

"Kada su u pitanju zločini, ni jedan se zločin ne može i ne smije braniti. Treba ga osuditi i odstojanje uzeti. Isto tako ni jedan se zločin zločinom ne brani niti pobjeđuje. To je vrlo zlobna podvala koju su huškački iskonstruirali. Razumijem bol onih koji su pretrpjeli te zločine. Ali ne razumijem da ne vide toliku bol jer su doživjeli zločine toliki nakon svršetka rata i to bez suđenja i na jedan brutalan način. Prepuštam ljudima od struke da se napokon ispita ta stvarnost o kojoj se ne smije govoriti i ukazivati, jer si odmah ustaša i fašista", naglašava kardinal Puljić.

Težak položaj Hrvata u Sarajevu
Što se tiče komunizma, kaže kako nosi rane iz tog doba. "Sada o tome govoriti, samo bih još više razjario ovu huškačku masu. Nije radi mene, nego radi ovih ljudi koji su uspjeli preživjeti i opstati u Sarajevu", navodi kardinal.

Pojasnio je i tešku situaciju s kojom se susreću Hrvati i katolici u Sarajevu.

"Prođite ulicama kada za vjernicima ili časnim sestrama i svećenicima dobacuju: ustaša, fašista. Kako bi se osjećali? Na pojedinim šalterima kada iz karte identiteta prepoznaju tko je direktno pitaju: što vi još ovdje radite? Zato sam rekao da me boli što u javnosti govore o multietničkom i multireligioznom gradu, a vidimo kako uz blagoslov međunarodne zajednice to se provodi. Neka bude na obraz onima koji 'izgrađuju mir' u BiH na takav način", rekao je kardinal Puljić u intervjuu za Dnevnik.ba.