Diktatura Nikaragve osudila biskupa Rolanda Álvareza na 26 godina zatvora

Diktatura Daniela Ortege u Nikaragvi osudila je u petak 10. veljače biskupa Matagalpe Rolanda Álvareza Lagosa na 26 godina i četiri mjeseca zatvora pod optužbom da je izdajnik domovine, javlja CNA.

U presudi koju je u petak poslijepodne pročitao sudac Héctor Ernesto Ochoa Andino, predsjednik Kaznenog vijeća Prvog žalbenog suda u Managui, stoji: "Neka se proglasi da je Rolando José Álvarez Lagos kriv jer je počinio kaznena djela potkopavanja nacionalne sigurnosti i suvereniteta, širenja lažnih vijesti putem informacijskih tehnologija, ometanja službene osobe u obavljanju dužnosti, teškog neposluha ili nepoštivanja vlasti, a sve na štetu društva i države Republike Nikaragve."

Detaljno opisujući svaku od optužbi i kaznu za počinjeno djelo u tekstu se dodaje: "Optuženi Rolando José Álvarez Lagos osuđen je na 15 godina zatvora i trajnu zabranu obnašanja javnih dužnosti u ime ili u službi države Nikaragva. Proglašava se trajni gubitak građanskih prava zbog kaznenog djela narušavanja nacionalne sigurnosti i suvereniteta."

Kazna također, prema Zakonu 1145, naređuje gubitak nikaragvanskog državljanstva, a biskup je nadalje osuđen na pet godina zatvora i novčanu kaznu u vrijednosti od 800 dana zatvora (1550 dolara) zbog "propagiranja lažnih vijesti putem informacijskih i komunikacijskih tehnologija".

Naposljetku, osuđen je na pet godina i četiri mjeseca zatvora zbog "teškog ometanja obavljanja dužnosti službene osobe na štetu države i Republike Nikaragve", te na godinu dana zatvora zbog "kaznenog djela nepoštivanja vlasti".

"Zatvorske kazne služit će se sukcesivno, tako da osuđeni Rolando José Álvarez Lagos mora odslužiti 26 godina i četiri mjeseca zatvora", stoji u presudi.

To znači da biskup Álvarez mora biti u zatvoru do 13. travnja 2049.

Biskupu je presuđeno nakon što se u četvrtak, 9. veljače odbio ukrcati u zrakoplov s još 222 prognanika, među kojima su i četiri svećenika, a koji su, u dogovoru s američkim State Departmentom prebačeni u SAD. Álvarez je odlučio ostati uz katolike koji trpe režimsku represiju u Nikaragvi.

U izjavi objavljenoj u petak nakon deportacije 222 nikaragvanska politička zatvorenika, zastupnik Chris Smith, predsjednik Pododbora za globalno zdravlje, globalna ljudska prava i međunarodne organizacije Zastupničkog doma Sjedinjenih Država, rekao je kako moraju nastaviti raditi na borbi protiv "brutalnog Orteginog režima i oslobađanju preostalih zatvorenika, uključujući hrabrog biskupa Rolanda Álvareza, koji odbija napustiti svoje stado".

"On je doista Kristov lik sa srcem sluge, i mi nastavljamo poticati papu Franju da nedvosmisleno govori u njegovo ime i traži njegovo oslobađanje", rekao je Smith.

Inače, veze Katoličke Crkve i vlade Nikaragve zategnute su od 2018. kada su se prosvjednici koji su tražili ostavku predsjednika Ortege sklanjali u crkve, a pritisak na mons. Álvareza započeo je nakon što je kritizirao zatvaranje pet katoličkih radijskih stanica u svojoj biskupiji te tražio da se poštuje sloboda ispovijedanja vjere i prekine progon Katoličke Crkve.

Prema dokumentu iz 2022. ova zemlja vodi u slučajevima vjerskih progona u Latinskoj Americi.