Papa Franjo imenovao je ekonomisticu koji se zalaže za pobačaj u Papinsku akademiju za život

Jedna od najnovijih članica Papinske akademije za život koju je imenovao papa Franjo otvoreni je zagovornik prava na pobačaj, a nedavno je na Twitteru podijelila svoje protivljenje poništavanju presude Roe v. Wade, javlja CNA.

Talijansko-američka ekonomistica Mariana Mazzucato, poznata po svom radu na promicanju uloge javnog sektora u poticanju inovacija, bila je među sedam akademika koje je papa imenovao 15. listopada da služe petogodišnji mandat u akademiji.

U svojoj knjizi “Let Us Dream: The Path to a Better Future” iz 2020. papa Franjo opisao je Mazzucatov rad kao “razmišljanje koje nije ideološko, koje nadilazi polarizaciju slobodnog tržišnog kapitalizma i državnog socijalizma, i koje u svom srcu ima zabrinutost da cijelo čovječanstvo ima pristup zemlji, smještaju i radu.”

Web stranica Catholic Culture objavila je u utorak poveznice na nedavne objave na društvenim mrežama koje je podijelila Mazzucato u kojima je tvitala i retvitala izjave za pobačaj u vezi s odlukom Vrhovnog suda da vrati zakon o pobačaju u savezne države.

Kao odgovor na objavu na Twitteru koja je sadržavala komentare u kojima se osuđuje poništavanje slučaja Roe protiv Wadea, Mazzucato je u tweetu napisala: "Tako dobro!"

Objava je uključivala video komentatorice Ane Kasparian koja osuđuje kršćane zbog guranja vlastitih stavova nekršćanima.

“Ovi komentari mogu biti jaki, ali ja se iskreno tako ne osjećam. Nije me briga što si kršćanin. Nije me briga što kaže Biblija. Osjećam se kao da je to predstava klauna, kao da sjedim ovdje i pokušavam dešifrirati što vaša mala mitska knjiga ima za reći o tim vrlo stvarnim političkim pitanjima, zar ne”, napisala je Kasparian.

'Šokantno i skandalozno'

Robert P. George, profesor prava na Sveučilištu Princeton, katolik i otvoreni zagovornik prava na život, rekao je za CNA da je uznemiren viješću o ovom imenovanju.

„Papinska akademija za život postoji kako bi unaprijedila misiju Crkve da potiče poštivanje dubokog, urođenog i jednakog dostojanstva svakog člana ljudske obitelji, počevši od dragocjenog djeteta u utrobi. Čovjek ili vjeruje u ovu misiju ili ne vjeruje. Ako nema, zašto bi onda želio biti dio Papinske akademije?” upita George.

“A zašto bi netko s ovlastima imenovanja nekoga imenovao na akademiju? Ne mogu se sjetiti nikakvog objašnjenja koje ne bi bilo šokantno i skandalozno”, rekao je George za CNA.

Katolička web stranica Catholic Culture podijelila je Mazzucatove ostale tweetove i retvitove iz tog razdoblja:

- Dana 23. lipnja retvitala je tweet Roberta Reicha: "Dakle, države mogu odlučiti da morate nositi fetus, ali ne i to da li možete nositi skriveni pištolj?”

- 24. lipnja retvitala je tweet Nicole Sturgeon: “Jedan od najmračnijih dana za ženska prava u mom životu. Očito je da će neposredne posljedice trpjeti žene u SAD-u, ali to će ohrabriti snage protiv pobačaja i žena u drugim zemljama. Solidarnost se trenutno ne osjeća dovoljno – ali je neophodna.”

- Dana 24. lipnja retvitala je tweet Tedrosa Adhanoma Ghebreysusa: “Siguran #abortus je zdravstvena skrb. Spašava živote. Njegovo ograničavanje tjera žene i djevojke na nesigurne pobačaje, što dovodi do komplikacija, čak i smrti. Dokazi su nepobitni.”

- Dana 25. lipnja objavila je na Twitteru: "Izvrsna @ewarren " kao reakciju na komentare o pobačaju koje je dala senatorica Elizabeth Warren, zagovornica pobačaja.

- Dana 2. srpnja retvitala je tweet Bloomberg Quicktakea: “'Siguran abortus je zdravstvena skrb. To spašava živote.' Ranije ovog tjedna, WHO-ov @DrTedros osudio je odluku Vrhovnog suda da ukine ustavno pravo na pobačaj kao 'nazad' desetljećima dugom trendu ka sigurnijem pristupu.”

- Dana 3. srpnja retvitala je tweet Roberta Reicha: "Nazovite me radikalnom ljevičarkom, ali mislim da bi trebalo biti lakše napraviti pobačaj koji može spasiti život nego jurišnu pušku."

Zavjet za život uklonjen

Papinsku akademiju za život utemeljio je sveti Ivan Pavao II. 1994. s pro-life misijom „proučavanja, informiranja i obrazovanja o glavnim problemima biomedicine i prava, u odnosu na promicanje i obranu života, prije svega u izravnom odnosu koji imaju s kršćanskim moralom i smjernicama crkvenoga učiteljstva.”

Prvi predsjednik akademije, časni Jérôme Lejeune, uspostavio je pravila prema kojima se od članova akademije traži da potpišu izjavu u kojoj stoji: “pred Bogom i ljudima svjedočimo da je za nas svako ljudsko biće osoba” i da “od trenutka kada je embrij formiran sve do smrti isto je ljudsko biće koje raste do zrelosti i umire.”