Svetogrđe u katedrali tijekom sprovoda trans aktivista The New York Times

Svetogrđe u katedrali tijekom sprovoda trans aktivista

Nadbiskupija New York osudila je „skandal“ i „svetogrđe“ u kojem je sudjelovalo više od 1 000 posjetitelja sprovoda transrodne aktivistice Cecilije Gentili u katedrali Sv. Patrika krajem prošlog tjedna, prenosi nedjelja.ba.

Katedrala na Manhattanu bila je 15. veljače mjesto sprovodnih obreda za Ceciliju Gentili, "aktivisticu" koja je pomogla u dekriminalizaciji prostitucije u New Yorku, lobirala da se „rodni identitet“ doda kao zaštićena klasa državnim zakonima o ljudskim pravima te bila glavna u prikupljanju sredstava u transrodne svrhe. Riječ je zapravo o biološkom muškarcu koji se identificirao kao žena te za sebe isticao da je ateist.

Vulgarni rječnik i vulgarna odjeća

Obred je predvodio otac Edward Dougherty, član Američkog katoličkog društva inozemnih misija (Družba Maryknoll). On je govoreći o Gentili oslovljavao ju zamjenicom u ženskom rodu i opisivao toga transidentifikacijskog čovjeka kao „našu sestru“.

Videosnimke sprovoda objavljene na društvenim mrežama pokazuju kako prisutni u „molitvi vjernika“, na gromoglasno odobravanje gomile, Gentilija doslovno nazivaju: „Ova kurva. Ova velika kurva. 'Sveta Cecilija', Majka svih kurvi!“

U drugom videu, otac Dougherty se „našalio“ – opet uz skandiranje mnoštva – da se na ovoj ukopnoj službi okupila najveća masa koju je vidio još od Uskrsne nedjelje.

Kako je objavio New York Times, mnogi od sudionika u katedrali nosili su „hrabru odjeću“ i bili transrodni.

Misa zadovoljštine

Nakon svega ovoga rektor katedrale vlč. Enrique Salvo obznanio je da je Crkva, prema odredbi njujorškog kardinala Timothyja Dolana, prikazala Misu zadovoljštine označavajući cjelokupni događaj kao skandal i svetogrđe.

„To što se takav skandal dogodio u 'američkoj župnoj crkvi' čini stvar gorom; to što se dogodilo na početku korizme, godišnje 40-dnevne borbe sa silama grijeha i tame, snažan je podsjetnik koliko su nam potrebni molitva, obraćenje, pokajanje, milost i milosrđe na koje nas poziva ovo sveto vrijeme“, rekao je vlč. Salvo pojasnivši kako je, vezano uz sprovod, katedralna župa samo znala da „obitelj i prijatelji traže misu zadušnicu za katolika“ i kako „nisu imali pojma da će naša dobrodošlica i molitva biti degradirani na tako svetogrdni i prijevarni način“.

„Hvala mnogima koji su nam dali do znanja da dijele naš bijes zbog skandaloznog ponašanja na sprovodu ovdje u katedrali Sv. Patrika“, napisao je vlč. Enrique na službenim stranicama nadbiskupije.

Oni koji su tražili katolički ukop i sve organizirali nisu otkrili katedralnoj župi da je Gentili, koji je preminuo 6. veljače u 52-oj godini, zapravo bio biološki muškarac koji se identificirao kao žena. „Držao sam to u tajnosti“, rekao je organizator sprovoda Ceyeye Doroshow za The New York Times.

Kao odgovor na izjavu nadbiskupije, Gentilijeva obitelj branila je službu i optužila Crkvu za „licemjerje i mržnju prema trans osobama“. U očima svoje obitelji, pokojnica je smatrana sveticom „zbog toga kako je služila, bila majka i voljela sve ljude bez obzira na HIV, imigrantski ili radni status“ te je u katedrali tijekom ukopnih obreda i stajala njezina slika s aureolom.

Inače, katedrala Sv. Patrika bila je mjesto prosvjeda zbog stava Crkve o homoseksualnosti i AIDS-u u prošlosti, posebno tijekom epidemije HIV-a/AIDS-a 1980-ih.