Vrhovni sud Ujedinjenog Kraljevstva presudio je u korist zabrane molitve i prosvjeda pred klinikama za pobačaje

Zakon Sjeverne Irske kojim se zabranjuje pro-life podršku u blizini pružatelja usluga pobačaja, uključujući zagovaranje alternativnih načina pobačaja, je "opravdan" i kompatibilan s pravima ljudi koji žele izraziti svoje protivljenje pobačaju, jednoglasno je presudio Vrhovni sud Ujedinjenog Kraljevstva u srijedu, javlja CNA.

Zakon zabranjuje "izravan" i "neizravan" pro-life "utjecaj", široko definiran, unutar 100 metara (oko 328 stopa) od pružatelja usluge pobačaja. Određena područja kritičari zakona, među kojima je i pravna grupa ADF UK, nazvali su "zonama cenzure".

"Naravno da smo razočarani što vidimo današnju presudu Vrhovnog suda, koja ne štiti temeljne slobode molitve ili pružanja pomoći ženama koje možda žele znati o dostupnoj praktičnoj podršci za izbjegavanje pobačaja", Jeremiah Igunnubole, pravni savjetnik ADF UK, rekao je 7. prosinca.

“Mirna prisutnost, razgovor ili tiha molitva — te aktivnosti nikada ne bi trebale biti kriminalizirane u demokratskom društvu poput Ujedinjenog Kraljevstva”, rekao je.

Sjevernoirska pro-life skupina Precious Life izrazila je oštrije kritike, nazvavši odluku "iživljavanjem nad pravdom".

"Suci Vrhovnog suda zaključili su da je to prikladno i opravdano, iako krši prava na slobodu govora i okupljanja zaštićena Europskom konvencijom o ljudskim pravima", rekla su iz skupine u srijedu.

“Naš rad na zaštiti majki i beba od pobačaja uvijek je bio miran i legalan. Koristit ćemo inovativne i kreativne nove metode kako bismo nastavili nuditi pomoć i podršku ženama izvan centara za pobačaj,” rekla je skupina.

Presuda se odnosila na upit u vezi s prijedlogom zakona Sjeverne Irske o uslugama pobačaja (zone sigurnog pristupa), koji je usvojen u ožujku. Zabranjene aktivnosti u blizini pružatelja usluga pobačaja uključuju tihu molitvu, kao i distribuciju letaka koji ženama nude alternative pobačaju.

Državna tužiteljica Sjeverne Irske, Dame Brenda King, uputila je prijedlog zakona Vrhovnom sudu Ujedinjenog Kraljevstva zbog zabrinutosti da nije u skladu s temeljnim slobodama sadržanim u Europskoj konvenciji o ljudskim pravima.

Kritičari pobačaja mogu prosvjedovati bilo gdje izvan određenih zona, istaknuo je sud. Osuda prema zakonu neće "nerazmjerno utjecati na prava prosvjednika." Kontekst je "vrlo osjetljiv" i postoji "posebna važnost" za zaštitu "privatnog života i autonomije žena", navodi se u sažetku odluke suda.

 

“Žene koje žele pristupiti uslugama zakonitog pobačaja razumno očekuju da će to moći učiniti, a da se ne suoče s prosvjednim aktivnostima osmišljenim da izazovu i umanje njihovu autonomiju i potkopaju njihovu odlučnost”, rekao je sud. Žene i osoblje koje pružaju uslugu pobačaja su "zarobljena publika koja je prisiljena svjedočiti aktivnostima protiv pobačaja koje su nepoželjne i nametljive".

U sudskom obrazloženju presude također je citiran cilj prijedloga zakona da se provedu obveze iz Konvencije o uklanjanju svih oblika diskriminacije žena.

“Opširno razrađen zakon Sjeverne Irske daje proizvoljne ovlasti policijskim službenicima, s neizbježnom posljedicom nepravednog uhićenja i kaznenog progona onih koji izražavaju pro-life stavove, iako su takvi stavovi zaštićeni domaćim i međunarodnim zakonom o ljudskim pravima”, dodao je.

Još jedna kritičarka zakona je Alina Dulgheriu. Predomislila se o pobačaju jer su joj pro-life zagovornici na vratima klinike za pobačaje ponudili pomoć. Ona sada govori u ime pro-life grupe Be Here for Me.

“Kakvo je to društvo koje uskraćuje pomoć ranjivim ženama?” upita Dulgheriu. “Nisam željela pobačaj, ali su me napustili partner, prijatelji i društvo. Moja financijska situacija u to vrijeme učinila bi odgajanje djeteta vrlo izazovnim.”

“Zahvaljujući pomoći koju mi ​​je ponudila grupa izvan klinike prije mog termina, moja kći je danas ovdje”, rekla je. “Moje iskustvo je tipično kao i stotina ostalih. Odbijanje volontera da ponude prijeko potrebne usluge i resurse ženama u mojoj situaciji je pogrešno. Neka pomognu.”

Sa svoje strane, Precious Life je rekao da ga "ova sudska presuda neće spriječiti".

"Naš pravni tim sada radi na tome kako se žaliti na presudu i osporiti je na Europskom sudu za ljudska prava", rekla je skupina. "U međuvremenu ćemo udvostručiti naše napore u našim kampanjama podizanja javne svijesti kako bismo razotkrili užasnu stvarnost onoga što pobačaj čini nevinoj bebi u utrobi."

“U humanom društvu, najsigurnije mjesto za bebu trebala bi biti majčina utroba. Precious Life će raditi na stvaranju 'sigurnih zona' za sve nerođene bebe i njihove majke diljem Sjeverne Irske.”

Lois McLatchie, službenica za komunikacije za ADF UK, citirala je recenziju Ministarstva unutarnjih poslova iz 2018. o radu zagovornika života izvan klinika za pobačaj. Najčešći pro-life napori uključuju tihu molitvu ili nuđenje letaka o alternativama pobačaju i dobrotvornu potporu ženama. Pregledom je utvrđeno da su slučajevi uznemiravanja izvan klinika za pobačaje "rijetki" i da policija već ima ovlasti to spriječiti.

“Zone cenzure idu mnogo dalje. Uvode nerazmjernu i neopravdanu opću zabranu svih pro-life aktivnosti, uključujući nuđenje smislene dobrotvorne pomoći i podrške ženama tamo gdje im je najpotrebnija,” rekao je McLatchie. “Vlasti nemaju pravo ušutkati javno izražavanje stajališta s kojim se jednostavno ne slažu.”

Uz zakon Sjeverne Irske, nekoliko gradskih vijeća Ujedinjenog Kraljevstva donijelo je slične zakone.

Parlamentarci u Engleskoj i Walesu također su izrazili zabrinutost zbog smjera vjerskih sloboda unutar njihove jurisdikcije dok Nacrt zakona o javnom redu prolazi kroz parlament.

Klauzula 9 prijedloga zakona predlaže uspostavljanje "tampon zona" oko klinika za pobačaje diljem zemlje, za što aktivisti tvrde da bi imalo štetan utjecaj na kontakt sa ženama koje se suočavaju s kriznim trudnoćama, a istovremeno postavlja temeljna pitanja koja se tiču ​​slobode vjere i izražavanja. Klauzula se suočila s značajnim ispitivanjem u Domu lordova 22. studenog jer su kolege iz cijelog političkog spektra izrazili nelagodu uvođenjem tampon zona.

"Prijedlog Westminstera da se takve aktivnosti zabrane mnogo je dalekosežniji od prijedloga Sjeverne Irske", komentirao je Igunnubole. Rekao je da će se njime zabraniti "informiranje", "savjetovanje", "uvjeravanje", pa čak i "zauzimanje prostora" ili "izražavanje mišljenja" uz kaznu do dvije godine zatvora.

“Ovo je očito krajnje neproporcionalno. Nitko ne bi trebao biti cenzuriran samo zato što ima pro-life uvjerenja,” rekao je.