KAKO NOVI PAPA VIDI BUDUĆNOST EUROPE Tri znaka žive vjere: euharistija, milosrđe, mirotvorstvo

Premda tek predstoji vrijeme u kojem će novi papa Lav XIV. s vjernicima podijeliti svoj pogled na stanje kršćanstva u svijetu, još je kao prefekt Dikasterija za biskupe budućnost kršćanstva u Europi razabrao u njegovoj evangelizacijskoj i misijskoj dimenziji.

Naime, predstavljajući glavno izvješće na plenarnom zasjedanju Vijeća europskih biskupskih konferencija (CCEE) u Beogradu 25. lipnja 2024., kardinal Robert Francis Prevost u duhu je augustinovskoga poimanja vremena dao je do znanja da se da se budućnost kršćanske vjere u Europi ispravno vidi samo u svjetlu osobe Isusa Krista, pravoga Boga i pravoga čovjeka, piše Glas Koncila.

Euharistijsko klanjanje znak je budućnosti

»Otajstvo utjelovljenja pokrenulo je revoluciju. Papa Franjo nazvao ju je ‘revolucijom nježnosti’. Stoga je utjelovljene neiscrpivi izvor milosti i istine«, rekao je, dodavši da budućnost vjere počiva u prisutnosti onih koji srcem vjeruju u utjelovljenoga Krista. Kao prvorazredni znak te istine istaknuo je euharistijsko klanjanje. »Svjetlo vjere isijava kada se euharistijsko klanjanje dostojno proslavlja s vjerom i pobožnošću. Dokle god ima euharistije, dok se god gozba Gospodnja slavi s ljubavlju, bit će budućnosti za vjeru jer utjelovljenoga Isusa pronalazimo u euharistiji«, ustvrdio je.

Vjera ne živi od brojeva nego od ljubavi

Novi papa ima i zanimljivo viđenje »budućnosnoga« djelovanja Crkve – zajednice vjernika koji po krštenju postaju dionicima Kristova vazmenoga otajstva. »Budućnost vjere nije pitanje brojeva, nego ljubavi. Kršćana ni u budućnosti ni u kojem god vremenu ne će biti više zato što smo uspjeli pronaći najučinkovitije sredstvo oglašavanja ili marketinga, nego zato što smo istinski naučili ljubiti i nismo se bojali to odjelotvoriti. Iz toga razloga naša se djela ne mogu nadahnjivati mjerilima kakve prozelitističke kampanje. Naprotiv, moramo vazda dopuštati da nas pokrene i pogoni milosrđe«, upozorio je.

Utjelovljenje – poistovjećenje sa siromasima

Taj uvid papu Lava XIV. povezuje s njegovim prethodnikom papom Franjom: i jedan i drugi brigu o budućnosti Crkve prepoznavali su u brizi o blizini čovjeku – osobito patniku. Kako je razjasnio u svom beogradskom izlaganju, otajstvo utjelovljenja nije samo temelj euharistije i Crkve, nego i temelj Kristova poistovjećenja sa siromasima. Krist se utjelovio i to otajstvo doseže trpeće Kristovo tijelo: siromašne i gladne, selioce i bolesnike, žrtve rata i žrtve nezaposlenosti, napomenuo je osvrćući se osobito na rat u Ukrajini.

»Evangelizirati u zaraćenu svijetu znači djelovati za mir«

»Problem budućnosti vjere u Europi tiče se i načina na koji se suočavamo s pošašću rata koji pogađa narode bratske po vjeri. Mir nije samo ishod pobjednika u sukobu; štoviše, mir je plod primanja u srce onoga koji mir istinski umije donijeti. Evangelizirati u zaraćenu svijetu znači djelovati za mir«, rekao je kardinal Prevost podsjećajući na Kristov blagoslov mirotvorcima. »Budućnost vjere u Europi u konačnici je stvar posvećenosti drugima, utemeljene na vjeri u utjelovljenoga Isusa Krista i na putu kojemu nas je sam Krist naučio«, zaključio je.