Najstarija sačuvana skulptura raspeća nalazi se u Kölnu

Grad Köln u Njemačkoj poznat je po visokoj srednjovjekovnoj katedrali posvećenoj Sv. Petru i Djevici Mariji. No, mnogi ne znaju da je unutar ove crkve sačuvana najstarija skulptura raspeća.

Poznat kao Geronov križ ili raspelo, po imenu nadbiskupa koji ga je naručio u 10. stoljeću, ova skulptura od 1.82 metra visine i 1.64 metra širine, to jest raspona Isusovih ruku, izrađena je od hrasta, oslikana je i djelomično pozlaćena, piše Nedjelja.ba.

Ne samo da je u to vrijeme dovršena najveća skulptura na ovu temu, već je smatrana i najboljim djelom u nizu sličnih raspeća koji su uslijedili tijekom ranog romaničkog razdoblja. Način na koji je prikazano Isusovo tijelo, s pognutom glavom i beživotnim tijelom, evocirao je osjećaj patnje koji je u to vrijeme nedostajao sličnim drvenim raspećima.

To je vjerojatno rezultat pomaka u kršćanskim učenjima tijekom vremena kada je raspeće dovršeno.

Veličina i emocija Gerovog raspela donose osjećaj boli i tuge, a ne trijumf koji je obično povezan s ranijim drvenim raspećima. Iz tog razloga ovo se raspelo smatra prekretnicom u kršćanskoj ikonografiji.

Trenutno se čuva u kapeli u blizini sakristije nazvane Kapela Gero Križa.

keln-katedrala.jpg

Podvrgnut je restauratorskim radovima kako bi održao živopisne boje, ali njegova je struktura ostala vjerna izvorniku osim baroknog ambijenta, koji je dodan 1683.

Ako se nađete u Kölnu možete besplatno posjetiti katedralu i od ponedjeljka do subote u razdoblju od 06:00 do 19:30 sati te nedjeljom od 13:00 do 16.30 vidjeti ovo raspelo.

Označeno u