U Međugorju održana promocija dokumentarnog filma „In odium fidei – iz mržnje prema vjeri“

Sinoć je u dvorani Ivana Pavla II. u Međugorju završena četverodnevna promocija dokumentarnog filma „IN ODIUM FIDEI – Iz mržnje prema vjeri“ u produkciji Laudata.

Ovaj film govori o 66 ubijenih hercegovačkih franjevaca 1945. godine. Sami događaj i prikazivanje filma organizirao je župni ured župe svetoga Jakova Međugorje i Matica Hrvatska ogranak Čitluk. Voditeljica cjeloga programa bila je Sanja Pehar urednica s Radiopostaje Mir Međugorje, koja je na početku riječ dala našem župniku fra Marinku Šakoti: „Zahvaljujem se produkcijskoj kući 'Laudato'. Večeras gledamo film koji govori o teškim zločinima i mi kao kršćani želimo ga promatrati baš kao kršćani kroz Bibliju, želimo se sjećati, ali želimo i praštati! Sjećamo se nečega što nas potiče na čvrstu vjeru, a ne mržnju“, rekao je župnik.

Nakon fra Marinka, okupljenima se obratila i glavna urednica filma Ksenija Abramović koja je kazala: „Reakcije i zahvalnost mnogih koje primamo zbog nastanka filma potvrđuju da ljudi ovakav sadržaj žele i koliko poštuju žrtvu naših mučenika predaka, među kojima su i brojni svećenici i redovništvo. Toliki zahvaljuju, ali ne samo u Hrvatskoj i BiH, nego naša dijaspora diljem svijeta, od Europe do Amerike i Kanade, gdje smo također predstavili film. Susrela sam tolike duše pune žara za svoju domovinu i Crkvu. Također, vidimo da su ljudi za ta zlodjela znali, u krugu svojih obitelji i užih zajednica, no o tome se nije smjelo javno govoriti. Laudato ovim filmom probija tu višedesetljetnu šutnju i tendenciju povijesnog zaborava strukturno nametanu od strane komunističkog režima.“


Od 66 ubijenih franjevica, urednica filma posebno istakla one koji su bili rodom iz našega Međugorja, ali i cijele naše općine Čitluk.

Od ubijenih, iz Međugorja su rodom fra Marijan Mariofil Sivrić. Bio je vikar samostana, ubijen u Širokom brijegu. Gvardijan fra Jozo Grgo Vasilj i fra Ivan Jozo Bencun ubijeni su u Mostaru 14. veljače 1945. na Čistu srijedu. U sumrak toga dana u samostanu su ih popisali vojnici, otišli su, a nakon sat vremena se vratili. Sedmorici su rekli da ih slijede. Odvedeni su i bačeni u Neretvu. Ne zna im se za grobove. Iz Međugorja je i fra Nikola Marko Dragičević. Ubijen je u Izbičnom 11. veljače 1945. g. Bio je profesor klasičnih jezika u franjevačkoj gimnaziji u Širokom Brijegu. Fra Nikola je s dvojicom subraće cijeli dan prenosio oružje, a uvečer su sva trojica ubijena i bačena u nepoznatu jamu. Međugorac fra Stanko Jenko Vasilj ubijen je u Sloveniji 1945. g. na Križnom putu.

Abramović je spomenula i ubijene franjevce koji su porijeklom iz mjesta u Općini Čitluk. Iz Čitluka je u Mostarskom gradcu ubijen fra Leopold Augustin Zubac. Bio je profesor fizike i matematike u gimnaziji u Širokom Brijegu i upravitelj franjevačke hidrocentrale na Lištici. Iz Hamzića rodom su fra Ivan Bono Andačić, dr. fra Bože Dobroslav Šimović, profesor u gimnaziji na Širokom Brijegu i odgojitelj franjevačkih učenika. U Ljubuškom su ubijeni fra Ivan Paško Martinac, rodom iz Čerina i fra Andrija Zdenko Zubac, rodom iz Gradnića. Iz Gradnića je i fra Tadija Tihomir Zubac, ubijen na križnom putu u Sloveniji.

Gospođa Ksenija Abramović u svome obraćanju iskazala je veliko poštovanje prema našem mjestu: „Tu su brojne životne ispovijedi, milosti po euharistijskim klanjanjima. Svjetski festival mladih godinama okuplja više desetaka tisuća mladih iz cijelog svijeta. Tako žive pastoralne događaje, kao i temu koju film obrađuje, Laudato želi snimati i prikazivati na Laudato televiziji. Crkva u Hrvata ima tolika blaga koja je lijepo svijetu pokazati“ rekla je Abramović i pozvala prisutne da podrže osnivanje Laudato obiteljske televizije s kršćanskim vrednotama te postanu članovi Kluba prijatelja LTV-a.

„Hvala Međugorje, za toliko velikoga što činite u radu za spas duša ljudi iz cijelog svijeta. Pratili nas sve svojim zagovorom franjevački mučenici. Do viđenja, u okrilju naše nebeske Majke, Kraljice mira“ zaključno je poručila Abramović, izrazivši zahvalnost svima koji su doprinijeli uspješnom promicanju istine po filmu o mučeništvu franjevaca u Hercegovini koja je uvijek živjela svoj domoljubni hrvatski žar i katoličku pripadnost.

Prisutnima se također obratilia i redateljica i scenaristica filma Nada Prkačin koja je kazala: „Hvaljen Isus i Marija. Sve ima svoje vrijeme. Ovaj film nije napravljen da bi vas nešto naučili, već da po vašim sjećanjima stvaramo i čuvamo hrvatske vrijednosti. Hvala vam što ste nam pokazali kako se ljubi Bog, čuva obitelj i kako se voli domovina. Danas nije lako čuvati obitelj, a koje vrijeme nije bilo teško. Hvala vam što ste nam pokazali kako se čini s ljubavlju. S tim resursom. Vašu ljubav vraćamo ovim filmom.“ 


Prisutni župljani ali i mnogi hodočasnici uistinu su bili oduševljeni proekcijom samoga filma kojega je na vrhunskom nivou odradila produkcijska kuća LAUDATO.

Laudato Tv je odličan projekat i dostojan da ga se podrži, stoga svi koji možete i želite pomoći da živi Laudato obiteljska televizija, kliknite OVDJE i podržite ih!!

Ako želite saznati jos vijesti iz Međugorja, kliknite OVDJE