Hoće li Messi održati obećanje Blaženoj Djevici Mariji nakon pobjede na Svjetskom prvenstvu? Lionel Messi | Zasluge: Hossein Zohrevand / novinska agencija Tasnim

Hoće li Messi održati obećanje Blaženoj Djevici Mariji nakon pobjede na Svjetskom prvenstvu?

Nakon pobjede Argentine na Svjetskom prvenstvu 2022. u Kataru, u javnost je isplivalo obećanje koje je nogometna superzvijezda Lionel Messi dao Blaženoj Djevici Mariji. Hoće li ga ispuniti?

Lionel Messi (35) igrao je svoje peto Svjetsko prvenstvo u dresu Argentine, a reprezentacija je u nedjelju postala svjetskim prvakom pobijedivši Francusku u nedjelju, javlja CNA.

Smatran jednim od najboljih nogometaša na svijetu, Messi je osvojio 40 naslova: 34 sa FC Barcelonom u Španjolskoj, dva s Paris Saint Germainom (PSG) u Francuskoj i četiri s reprezentacijom Argentine. U karijeri mu je, prema vlastitim riječima, „ovo nedostajalo“ – biti svjetski prvak kao član reprezentacije svoje zemlje.

Momčad čiji je on kapetan 2014. stigla je do finala Svjetskog prvenstva u Brazilu, gdje je izgubila od Njemačke. U Rusiji 2018. Argentina je izostavljena iz natjecanja u osmini finala.

Upravo je na tom Svjetskom prvenstvu, kako podsjeća CNA, Messi dao posebno obećanje Djevici Mariji.

U intervjuu s argentinskim novinarom Martínom Arévaloom u Moskvi, novinar ga je izazvao da hodočasti „do Lujána ili do San Nicolása“, dva najvažnija svetišta u Argentini, ako momčad osvoji Svjetsko prvenstvo.

Luján je Nacionalno svetište Gospe od Lujána, zaštitnice Argentine, koje svake godine privlači milijune hodočasnika.

U San Nicolásu – gradu u blizini Rosarija, Messijeva rodnog mjesta – nalazi se Svetište Gospe od Ružarija San Nicolás, koje ima povijest marijanskih ukazanja koja su započela 1983. Gospinim porukama sredovječnoj kućanici Gladys Quiroga de Motta.

Ukazanja je odobrila Katolička Crkva 22. svibnja 2016. dekretom koji je potpisao tadašnji biskup San Nicolása mons. Héctor Cardelli.

Tada je Messi obećao da će pješice od svoje kuće u gradu Arroyo Seco hodočastiti do bazilike San Nicolás, udaljene 40-ak km, te je kao znak da misli ozbiljno pružio ruku novinaru.

Tijekom svoje karijere, Messi je više puta očitovao da je vjernik – često je, između ostaloga, nakon zgoditaka pravio znak križa kao zahvalu Bogu. Nakon osvajanja Svjetskog prvenstva u izjavama novinarima nije izostavio ulogu koju u pobjedi pripisuje Gospodinu. „Znao sam da će mi Bog dati ovaj dar, slutio sam da će to biti ovo“, rekao je za televizijski kanal TyC Sports.